Devam Eden Projeler . Projeler . GAMA Güç Sistemleri . GAMA

Devam Eden Projeler

 • 450 MW RADES C KOMBİNE ÇEVRİM GÜÇ SANTRALI 450 MW RADES C KOMBİNE ÇEVRİM GÜÇ SANTRALI Tunus Sumitomo Corporation (SC) - Mitsubishi Hitachi Power Systems (MHPS) Konsorsiyumu

  Projenin Tanımı

  RADES-C Kombine Çevrim Santrali anahtar teslimi yapım işleri için 19 Haziran 2017 tarihinde Tunus Elektrik ve Gaz İşleri - STEG (La Société Tunisienne de l'Electricité et du Gaz) ile Sumitomo Corporation (SC) - Mitsubishi Hitachi Power Systems (MHPS) Konsorsiyumu arasında ana EPC sözleşmesi imzalanmıştır. Akabinde Sumitomo Corporation ile GAMA Güç Sistemleri arasında 17 Temmuz 2017 tarihinde EPC alt yüklenici sözleşmesi imzalanmıştır. İşe başlama talimatı 22 Ağustos 2017’de alınmıştır. Proje finansmanı Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından sağlanmaktadır.  

  Santral 1+1 Multishaft konfügürasyon olup, SC-MHPS konsorsiyumu kapsamında Gaz Türbini, Buhar Türbini ve Jenaratörleri ile Atık Isı Kazanı, Buhar Çevrimi Borulaması ve Bypass Sistemi, Kondenser, DCS sistemleri tasarım ve satın alması yer almaktadır. Bu kapsam dahilindeki devreye alma işleri de yine konsorsiyum kapsamındadır. 
   
  GAMA Güç Sistemleri kapsamında ise yardımcı sistemler ekipmanları; RMS (Reducing and Measuring Sistem), gaz kompresör, yrdımcı kazan, sıvı yakıt sistemi, desalinasyon sistemi, su arıtma sistemi, yangın sistemi, trafolar, by-pass bacası tedariği ve tüm bina ve altyapı işlerinin tasarım, satın alma faaliyetleri ile sahadaki tüm inşaat ve elektromekanik montaj işleri, ayrıca bu kapsamlar dahilindeki ekipmanların devreye alma işleri mevcuttur. 
   
  Kurulu gücün mevcut toplam güce kıyasla %10 olduğu dikkate alınarak Tunus’da artan enerji talebine karşılık STEG tarafından Rades C Kombine Çevrim Güç Santralı projesinin yapımına karar verilmiştir.

  Tahmini Bitiş

  Mayıs 2020

  Ana Üstlenici

  GAMA Güç Sistemleri A.Ş.

 • 1800 MW ALBA PS5 KOMBİNE ÇEVRİM GÜÇ SANTRALI 1800 MW ALBA PS5 KOMBİNE ÇEVRİM GÜÇ SANTRALI BAHREYN Aluminium Bahrain B.S.C. (ALBA)

  Projenin Tanımı

  GAMA Güç Sistemleri ve GE Global Parts & Products GMBH kapalı Konsorsiyumu,  Aluminium Bahrain B.S.C(ALBA) ile 4 Ağustos 2016 tarihinde doğal gaz ve sıvı yakıt ile çalışacak toplam kapasitesi 1800 MW olan güç santralının yapım işine ait kısıtlı işe başlama anlaşmasını imzalamıştır. Anahtar teslimi sözleşme imzası ise 20 Ocak 2017’de gerçekleşmiştir. 

  Projenin İşvereni Aluminium Bahrain B.S.C. (ALBA), yeni ‘Smelter Expansion’ projesine enerji sağlamak, mevcut elektrik üretim ünitelerini, verimliliği yüksek yeni teknoloji ürünü gaz türbinleri ile değiştirmek amacıyla söz konusu 1800 MW’lık Doğalgaz Kombine Çevrim Santraline yatırım planlamıştır. Yeni “Smelter Expansion” projesine sağlanacak enerji ile ALBA dünyada en geniş aluminyum üretim hacmine erişecektir.

  Proje kapsamı GE 9 HA.01 Gaz Türbiniyle 3 adet GE A650 Buhar Türbini, 1x1x1 multishaft konfigürasyon güç santralinin mühendislik, satın alma ve yapım işlerini içermektedir. Bütün BOP sistemlerinin mühendislik, satın alma işleri ile yapım işlerinin tamamı GAMA kapsamındadır. Devreye alma işlerinde sorumluluk ise Konsorsiyum üyelerinin kendi kapsamındaki sistemlerle sınırlıdır.

   

  Tahmini Bitiş

  Mayıs 2019

 • 1800 MW PP13 GÜÇ SANTRALI GÜÇ ADASI VE EKİPMAN ELEKTROMEKANİK MONTAJI 1800 MW PP13 GÜÇ SANTRALI GÜÇ ADASI VE EKİPMAN ELEKTROMEKANİK MONTAJI Riyad / SUUDİ ARABİSTAN SEC (Saudi Electricity Company)

  Projenin Tanımı

  GAMA Güç Sistemleri 02 Temmuz 2015 tarihinde Saudi Electricity Company (SEC) ile, Riyad’ın Kuzey Doğusunda Dhurma şehrinden yaklaşık 30 km mesafede olan 1800 MW PP13 Güç Santralı projesinde güç adası ve ekipmanların montaj işleri için sözleşme imzalamıştır.   

  Proje kapsamı 6 adet 7FA Gaz Türbini ve Jeneratörü ile 6 adet HRSG, 2 adet GE Reheat Double Flow D11 Buhar Türbini, 5 adet Jeneratör Step-up Trafo, 2 adet hava soğutmalı kondenser (her bir ünite 42 hücre içermektedir) ve diğer yardımcı sistem ekipmanları elektromekanik montajı, ön devreye alması ile santralda yer alan binaların yapımını içermektedir. Buna ilave olarak 380kV Şalt sahası anahtar teslimi olarak GAMA tarafından üstlenilmektedir. Mühendislik, satın alma, montaj ve devreye alma işleri GAMA kapsamındadır. 

  Tahmini Bitiş

  Aralık 2019

  Ana Üstlenici

  Worley Parsons

  Notlar

  GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş. yapım işleri yüklenicisidir. 

 • BOUFARIK 750 MW BASİT ÇEVRİM ELEKTRİK SANTRALI BOUFARIK 750 MW BASİT ÇEVRİM ELEKTRİK SANTRALI Boufarik / CEZAYİR Sonelgaz

  Projenin Tanımı

  Cezayir Devlet Elektrik ve Gaz İdaresi Sonelgaz için, Boufarik-Cezayir’de 750 MW elektrik üretim kapasitesinde basit çevrim elektrik santralı EPC projesinin yapımı gerçekleştirilecektir. GAMA Güç Sistemleri, 3 adet GE 9FA gaz türbini ile şalt sahası dahil tüm ana ekipmanların yanı sıra diğer yardımcı ekipmanların ve yedek parçaların temini, santralın tüm konsept ve detay tasarımı ile inşaat işleri, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajı, testler, devreye alma işleri ve İşveren personelinin eğitiminden sorumludur.

  Santralın tamamlanması ile yıllık 4,000 GWh enerji üretimi Cezayir’e önemli bir katkı sağlayacak, ülkedeki enerji güvenliğini iyileştirerek bir milyonun üzerinde eve elektrik temin edilecektir.  

   

  Tahmini Bitiş

  Mayıs 2018

  Ana Üstlenici

  GAMA Güç Sistemleri A.Ş.

 • 2x150 MW KHABAT TERMİK SANTRALI PLANT ÜNITE 1 ve 2 2x150 MW KHABAT TERMİK SANTRALI PLANT ÜNITE 1 ve 2 Erbil / IRAK POSCO Engineering and Construction Co. Ltd. (POSCO E&C)

  Projenin Tanımı

  Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Elektrik Bakanlığı için Erbil’de 2 x 150 MW elektrik üretim kapasitesinde 2 Fuel Oil/Dizel Fuel Oil Kazan ve 2 Buhar Türbini-Jeneratör Seti ile elektrik üreten termik elektrik santrali EPC projenin yapımını POSCO E&C ana yüklenici olarak üstlenmiştir. GAMA Güç Sistemleri POSCO E&C firmasının alt yüklenicisidir.

  Kazan, Buhar Türbini, Kondenser, FGD ve Kazan besi suyu pompaları tasarım ve satınalmaları POSCO kapsamındadır.

  Ana buhar ve kondensat/Kazan besi suyu sistemleri tasarımı POSCO’da olmakla beraber boru ve ekipman satın almaları GAMA kapsamındadır.
  Bu sistemlerin haricinde santralın mekanik ve elektrik BOP sistemlerinin tasarım ve satın alması, tüm bina ve altyapı işlerinin tasarım ve satın alması ve sahadaki yapım-montaj işleri GAMA kapsamındadır.
   
  Santralın tamamlanması ile yıllık 1,600 GWh enerji üretimi Irak’a önemli bir katkı sağlayacak, ülkedeki enerji güvenliğini iyileştirecektir.

  Tahmini Bitiş

  Ünite 1 – Temmuz 2018, Ünite 2 – Ağustos 2018

  Ana Üstlenici

  POSCO E&C (Alt Yüklenici: GAMA Güç Sistemleri A.Ş.)

 • 840 MW ZAKHO BASİT ÇEVRİM ELEKTRİK SANTRALI PROJESİ 840 MW ZAKHO BASİT ÇEVRİM ELEKTRİK SANTRALI PROJESİ Zakho / KUZEY IRAK Unit Investment N.V.

  Projenin Tanımı

  GAMA Güç Sistemleri ve Ansaldo Konsorsiyumu, Kuzey Irak bölgesinde Türkiye sınırına yaklaşık 16 km mesafede bulunan Zakho 840 MW Basit Çevrim Elektrik Santralı işinin anahtar teslimi yapımı için 17 Ekim 2014 tarihinde Unit Investment N.V. ile sözleşme imzalamıştır.

  Santral 3 x AE94.3A Gaz Türbini konfigürasyondan oluşmakta olup, anahtar teslimi sözleşme kapsamı, güç santralının tüm konsept ve detay tasarımını, ana ve yardımcı ekipmanların satın almasını, inşaat işlerini, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir.

  Aynı zamanda testler, devreye alma işleri ile İşveren personelinin eğitimi de proje kapsamında yürütülecektir. 

  Tahmini Bitiş

  -

  Ana Üstlenici

  GAMA Güç Sistemleri A.Ş. ve Ansaldo Energia S.P.A Konsorsiyumu