Libya’daki çalışanlarımızı Sirte’den Türkiye’ye getirme çalışmaları tamamlanmıştır. . Haberler . GAMA

Haberler

 • 08.01.2019GAMA, Bahreyn’deki santral projesini üçüncü çeyrekte tamamlamayı hedefliyor.
  Kurulduğu yıldan bu yana batıda İrlanda’dan, doğuda Rusya’nın Sakhalin Adası’na kadar uzanan coğrafyada 25 ülkede, 400’ün üzerinde büyük ölçekli projenin yapımını gerçekleştiren GAMA Holding, Bahrey’nin en önemli projelerinden birini yürütüyor. Yapımını üstlendikleri Kombine Çevrim Doğal Gaz Santrali’nin Bahreyn’de ve bölgede en önemli yatırımlar arasında yer aldığını belirten GAMA Güç Sistemleri ve GAMA Endüstri Genel Müdürü Ahmet Ligvani, “Toplam üç üniteden oluşan santralin ilk ünitesinin ateşlemesini 2018 yılı Ekim ayında başarıyla gerçekleştirdik. Projemizi 2019 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.
   
  GAMA Güç Sistemleri’nin, enerji santralleri konusunda globalde önde gelen Mühendislik, Tedarik ve Kurulum (EPC) şirketleri arasında yer aldığını anlatan Ahmet Ligvani, GAMA’nın diğer taahhüt şirketi GAMA Endüstri’nin ise endüstriyel tesisler ve altyapı inşasında globalde en büyük firmalardan biri olduğuna işaret etti. GAMA’nın Türkiye dahil sekiz ülkede 10 bin kişilik iş gücü ile toplam bedeli 3.2 milyar dolara ulaşan projeler yürüttüğünü kaydeden Ligvani, bu ülkeler arasında Bahreyn’in de bulunduğunu hatırlattı.
   
  “Ortadoğu’da kurulan ilk H-Class teknolojisine sahip güç santrali olacak”
  Ahmet Ligvani, Bahreyn’deki bin 800 MW ALBA PS5 Kombine Çevrim Santrali’nin ihalesini kazanan konsorsiyumda yer alarak Ortadoğu’daki projelerine bir yenisini daha eklediklerini belirtti. Söz konusu santralin globalde bir alüminyum tesisi içinde kullanılan ve Ortadoğu’da kurulan ilk H-Class teknolojisine sahip güç santrali olacağına dikkat çeken Ligvani, “ALBA PS5 Kombine Çevrim Doğal Gaz Santrali, ALBA’nın yapımı devam eden altıncı alüminyum döküm hattının elektrik ihtiyacını sağlamak için inşaa ediliyor. Bu döküm hattı tamamlandığında ALBA globaldeki en büyük alüminyum döküm tesisi olacak” diye konuştu.
   
  Toplam üç üniteden oluşan santralin ilk ünitesinin ateşlemesini 2018 yılı Ekim ayında başarıyla gerçekleştirdiklerinin altını çizen Ahmet Ligvani, “Projemizi 2019 yılının Ağustos ayında tamamlamayı hedefliyoruz. Ülkedeki ilk işimizde Bahreyn’in en büyük ve bu bölgedeki en verimli güç santralinin yapımını üstlendik. GAMA’nın bu projedeki başarısının hem Bahreyn hem de Ortadoğu pazarında yerli firmaların önünü açacağını düşünüyoruz” yorumunda bulundu.
  GAMA Endüstri ile de Bahreyn pazarına giriş yapmayı planlıyor.
  Bahreyn’in finans merkezi olma ve ekonomiyi çeşitlendirme yönündeki girişimlerinin devam ettiği dönemde, petrol sahalarından daha büyük hafif kaya petrolü ve derin gaz rezervinin keşfedilmesinin de ülkeye ilave bir ekonomik etki yarattığını dile getiren Ligvani, “Bahreyn’in kalkınma girişimlerine ve projelerinin yürütülmesinde büyük katkı sağlayacak olan bu keşfin ülke ekonomisini kayda değer oranda canlandıracağını düşünüyoruz” dedi. Ligvani, bu gelişmelerle birlikte ülkede yeni iş imkanlarının doğacağını belirterek, “Bu durum, bizim Bahreyn pazarına olan ilgimizi artırıyor. Ülkedeki yeni güç santrali yatırımlarını da yakından takip ediyoruz. Diğer taraftan, Ortadoğu’da 44 yıldır varlığını sürdüren ve bu bölgede 75 büyük ölçekli projenin yapımını gerçekleştiren GAMA Endüstri ile de Bahreyn pazarına girmek için ciddi girişimlerde bulunuyoruz” açıklamasını yaptı.
   
  Türk firmalarının başarılı işlerle kendilerini kanıtlamaları halinde Bahreyn’de kendilerine rahatlıkla yer bulabileceğini belirten Ahmet Ligvani, pazarda devamlılığın önem taşıdığını vurguladı. Ligvani, Türkiye menşeli firmaların danışman ve yerel ortaklık gerekliliği olmadan, serbest ticaret yapabilecek statüye sahip olması halinde başarının artacağına işaret etti.
 • 06.09.2018GAMA olarak ENR 2018 En Büyük Uluslararası Müteahhit Firmalar Listesinde yine yerimizi aldık.

  McGraw-Hill/Engineering News Record (ENR) Dergisi 2018 yılının En Büyük Uluslararası Müteahhit Firmalar listesini açıkladı.

  GAMA, firmaların kendi ülkeleri haricindeki ülkelerden elde etmiş oldukları 2017 yılı proje gelirleri sıralamasında 108. sıraya yükseldi.

 • 05.09.2018GAMA Enerji, Capital Dergisi'nin açıkladığı Türkiye'nin en büyük şirketleri arasına girdi.
  Capital Dergisi, Türkiye'nin en büyük şirketlerinin sıralandığı 500 şirket listesini açıkladı. Bu yıl 21’ncisi hazırlanan Capital 500’e ilk defa katılan GAMA Enerji, 107. sırada yer aldı.
 • 03.07.2018GAMA Enerji A.Ş. Türkiye’nin en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500 Türkiye 2017 listesinde yerini aldı.

   GAMA Enerji A.Ş. Türkiye’nin en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500 Türkiye 2017 listesinde yerini aldı. Bu sene 2016 listesine göre sırasını en fazla yükselten 10 şirketten biri olarak 89. sıraya yükseldi. Kurulduğu günden bugüne kadar atılan her adımda emeği geçen bütün GAMA Enerji çalışanlarına ve iş ortaklarımıza teşekkür ederiz. 

 • 11.06.2018Kamuoyuna Açıklama - 05.06.2018 tarihinden itibaren çeşitli medya kanallarında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

  05.06.2018 tarihinden itibaren çeşitli medya kanallarında yer alan “GAMA’nın konkordatoya başvurduğu”na dair ifadeler ile “GAMA, 4 oteli için konkordatoya gitti” şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 

  GAMA Holding A.Ş. konkordatoya başvurmadığı gibi, GAMA Holding’in herhangi bir otel yatırımı da bulunmamaktadır. 

  GAMA Holding ile ilişkilendirilmiş bu ifade ve haberler, iş ortaklarımız, hissedarlarımız, bankalar ve çalışanlarımız nezdinde yanlış anlaşılmaya meydan vermekte ve kurumumuzun itibarını zedelemektedir. Gerçeği yansıtmayan bu ifade ve haberler ile ilgili gereken işlemler yapılmaktadır. 

  GAMA Holding çalışmalarına aynı hızda devam etmekte olup, ülkemiz ekonomisine değer yaratmayı sürdürecektir. 

  Bu gerçek dışı ifade ve haberlere itibar edilmemesi hususunu kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

  GAMA Holding Kurumsal İletişim Direktörlüğü

   
 • 11.05.2018ICCI 2018 Enerji Ödülleri’nin ‘Doğalgaz Santralleri’ kategorisinde ödül GAMA Enerji A.Ş.’nin oldu.

  GAMA Enerji, 24. Uluslararası Çevre ve Enerji Fuarı kapsamında bu yıl 7. kez verilen 2018 ICCI Enerji Ödülleri’nin ‘Doğalgaz Santralleri’ kategorisinde ödül aldı. İç Anadolu Doğalgaz Kombine Çevrim Santralimizin ödülünü GAMA Enerji Genel Müdürü Tamer Çalışır ve santralin ana ekipman sağlayıcısı ödülünü GE's Power Services - GE Power Showcase Page Ülke Müdürü Ercument AKILLI aldı.

   

 • 09.03.2018Onursal Başkanımız Erol Üçer Hakkında
  *|MC:SUBJECT|*
  EROL ÜÇER'İ ANARKEN
  1928 - 2018
  Değerli Kurucumuz, Büyüğümüz Erol Üçer’in aziz hatırası, GAMA Ailesinin her ferdinin, destek verdiği her çocuğun, yetişkinin kalbinde ve GAMA Holding’in yarattığı değerlerde yaşayacak...
  1928 yılında doğan Erol Üçer, babasının asker olması nedeniyle ilkokul birinci sınıfı Elazığ’da, ikinci sınıfı Gaziantep’te, üçüncü ve dördüncü sınıfı ise Diyarbakır’da okudu. 1939 yılında beşinci sınıfı, babasının atanmasıyla Ankara’da, İltekin İlkokulunda okurken gelecekte iş ortaklığı kuracağı ve üniversite yıllarını da paylaşacağı Uğurhan Tunçata ile tanıştı. Ardından, Atatürk Lisesinin Taş Mektep sonrası döneminin ilk öğrencilerinden oldu. Erol Üçer’in Ankara’nın bu önemli okuluyla kuracağı sonsuz bağın ilk düğümü böylelikle atıldı. Lisede, hariciyeci bir akrabasının üzerinde yarattığı olumlu etkiyle Siyasal Bilgiler’de okumayı planlayan Erol Üçer’in, lise ikinci sınıfta matematik hocasının desteği ve ilgisi sayesinde hayattaki yönü tamamen değişti ve hedefi teknik üniversite olarak şekillendi.
  Ankara Atatürk Lisesinden 1946 yılında mezun olan Erol Üçer, devlet bursu ile yatılı olarak girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) 1951 yılında İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.
  1959 yılında, İTÜ’de sınıf arkadaşları olan Erol Üçer, Yüksel Erimtan ve Uğurhan Tunçata, Erol Üçer’in babasının tanıdığı bir iş adamı olan Raif Mumcu ile ortak olarak GAMA’yı kurdular. Aldıkları ilk iş, Yeşilırmak üzerindeki köprü inşaatı oldu. Raif Mumcu, çevresinden gelen  ‘genç mühendislerle bu yola çıkılmayacağı’ konusunda uyarılara kulak asmadı ve dört ortak ilk büyük işlerini başarıyla bitirdiler. Türkiye’nin öncü firmalarından olan GAMA,  iş dünyasına ilk adımı atmış oldu.
  1990-2010 yılları arasında GAMA’da Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Murahhas Üyelik görevlerini üstlenen GAMA Holding Onursal Başkanı Merhum Erol Üçer aktif iş hayatının yanı sıra, eğitime olan derin gönül bağı ile çeşitli sosyal sorumluluk faaliyetlerini hem şahsi olarak hem de kurucu başkanı olduğu Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı (ALEV) çatısı altında devam ettirdi.
  Erol Üçer, 1985 yılında, Atatürk Lisesinin 1945-1946 dönemi mezunlarının öncülüğünde 92 kişi ile birlikte  Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfını kurdu. 30 yılı aşkın bir süredir başkanlığını aktif olarak yürüttüğü ALEV, okulun fiziki koşullarının iyileştirilmesinin yanı sıra öğrencilerin, öğretmenlerin sürekli gelişimleri için çeşitli destekler verdi. Vakfın sürekli desteği ile bu güne kadar binlerce lise ve üniversite öğrencisi ALEV Vakfı bursu ile hayata atıldı.
  Devlet bursu sayesinde ve yatılı okuma imkanı ile İTÜ’den mezun olan Erol Üçer hem devletine olan vefa borcunu hem de o dönem yaşadığı sıkıntıları hiç bir zaman unutmadı. Profesyonel iş yaşamının yanında özellikle kısıtlı imkanlara sahip çocukların, gençlerin ve kadınların eğitimi, gelişimi konusunda ara vermeden bir çok proje gerçekleştirdi.
  • Ankara'da korunmaya muhtaç 200 çocuğun barınması için 2 adet yurt binası yaptırdı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışladı. Islahevinden çıkan ve eğitimine devam eden çocuklar için bir bina satın alıp barınmalarını sağladı ve rehabilitasyon faaliyetlerine katıldı.
  • Milliyet Gazetesi tarafından gerçekleştirilen “Baba Beni Okula Gönder” kampanyası kapsamında Iğdır, Doğu Bayazıt ve Erzurum’da toplam 350 öğrenci kapasiteli 3 adet kız öğrenci yurdu yaptırdı.
  • İstanbul Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü’nün tamamen yenilenmesi, müze oluşturulması ve enstitünün faaliyetlerinin geliştirilmesi konularında katkılarda bulundu.
  • İstanbul Teknik Üniversitesi, 2001 Yılı Atılım Projesi kapsamındaki Gümüşsuyu Yurdunun yenilenmesine yaptığı önemli maddi katkının yanı sıra, aynı üniversitenin geliştirilmesi için başlatılan çeşitli projelerini destekledi ve geliştirilmelerine katkılarda bulundu. 
  Türkiye’nin %100 İngilizce eğitim veren ilk müzik yüksek lisans (1999) ve ilk müzik doktora (2002) programına sahip olan İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak 1999 yılında açıldı.
  • 1997 yılında GAMA Eğitim Vakfının ve 2011 yılında temelleri atılan, bugün 525 öğrencinin eğitim gördüğü Ankara Üniversitesi GAMA Meslek Yüksekokulu’nun kuruluşuna önderlik ederek gönülden destek verdi.
  • Erol ÜÇER, kişisel olarak çeşitli öğretim kurumlarında okuyan yaklaşık 200 öğrenciye de destek bursu verdi.
  2016 Yılında TRT'de yayınlanan "Dünyayı İnşa Edenler" belgeseli kapsamında Erol Üçer'e ayrılan özel bölümü linkten izleyebilirsiniz.
  ALDIĞI BAŞLICA ÖDÜLLER
  • O.D.T.Ü. M.Parlar Vakfı 1995 Yılı Hizmet Ödülü
  • T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası (1997)
  • İ.T.Ü. Fahri Doktor Ünvanı (1999)
  • “Türkiye’de Eğitime Katkıları” Nedeniyle Verilen Ödül (Türk-Amerikan Bilim Adamları Derneği – ATAS) (2001)
  • TED (Türk Eğitim Derneği) “Meslekte Başarı Ödülü” (2001)
  • İ.T.Ü. Rektörlüğü Üstün Hizmet Ödülü (2004) - Bugüne kadar Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülen dört değerli mezundan birisi oldu. 
  • O.D.T.Ü. – Teknokent Silikon Blok İnşaatı, Katkı Ödülü (2004)
  • O.D.T.Ü. Üstün Hizmet Ödülü (2010)
  • İ.T.Ü. Rektörlüğü Altın Arı Ödülleri  (1998-2000-2001-2002-2003-2010-2011)
  Copyright © 2017 GAMA HOLDING, All rights reserved.
   
 • 26.01.2018GAMA Güç Sistemleri, 2017 Yılı Kurumlar Vergisi Kategorisinde ödüle layık görüldü.

  GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taathüt A.Ş., Ankara Sanayisine katkı sağlayan firmalar arasında, 2017 Yılı Kurumlar Vergisi Kategorisinde ödüle layık görüldü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen, 2017 Ankara Sanayi Odası 54. Yıl Ödül Töreninde ödülümüzü GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Hakan Özman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. 

 • 27.11.2017GAMA Endüstri'nin ortağı olduğu GATE, Kazakistan’da Kuyubaşı Basınç Yönetim (Multi Well Pad) Projesini imzaladı.

  GAMA Endüstri’nin %50 ortağı olduğu GATE A.Ş, Kazakistan‘da Tengizchevroil ile, Tengiz Petrol ve Gaz Sahasında gerçekleşecek olan Gelecek Gelişim Projesi kapsamında Kuyubaşı Basınç Yönetim (Multi Well Pad) Projesinin inşaat, mekanik, elektrik ve enstrüman montaj işlerini 53 ay içinde tamamlamak üzere yeni bir sözleşme imzaladı.

 • 02.03.2017GAMA Holding’te ortaklık yapısı değişikliği gerçekleşti.

  Temelleri 1959 yılında atılan, güç santralları, endüstriyel tesisler, fabrikalar, yüksek binalar ile çeşitli altyapı yapımlarını gerçekleştiren, aynı zamanda Enerji ve Kamu-Özel Ortaklığı Hastane Yatırımlarına sahip olan GAMA‘da ortaklık yapısı değişikliği için hisse satış anlaşması imzalandı.

  GAMA Holding’in yüzde 20 hissesinin Evren Ünver’e devri için hisse satış anlaşmasının imzalandığını ve yasal başvuru sürecine başlanacağını belirten GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO Hakan Özman açıklamasında; bu ortaklığı gerçekleştirecekleri için memnuniyet duyduklarını belirtti. Yeni bir 60 yıla yeni ortaklık yapısı ile adım atacaklarını ifade eden Özman, “Ortaklarımız, yarım asırdan uzun bir süredir adından hep başarıları ile söz ettiren GAMA’nın, mevcut ortaklık kültürü ile gelecekte daha da güçlenerek büyümesinin yolunu açtılar.  Yeni ortağımız Evren Ünver ile birlikte, yeni projeler ve yatırımlarımızla hem ülkemizde hem de uluslararası piyasalarda değer yaratmaya devam edeceğiz.” dedi. 

  Özellikle finans ve taahhüt sektörlerinde önemli tecrübelere sahip olan Evren Ünver de; taahhüt ve enerji sektörlerinde çok önemli bir isim olan GAMA’ya ortak olacak olmanın gururunu yaşadığını, böyle bir kurumsal yapının içinde olacağı için de mutluluk duyduğunu söyledi. Ünver yaptığı açıklamada; kurulduğu günden bu yana adından hep saygınlıkla söz ettiren GAMA’nın gelecekte de büyüyerek ve güçlenerek yeni başarılara imza atacağına gönülden inandığını belirtti.
   
 • 08.02.2017GE ve GAMA Enerji’den Türkiye’nin ilk Dijital Enerji Santralı!
  • GE ve GAMA Enerji, enerji sektöründeki ilk endüstriyel internet çözümünü hayata geçirmek için anlaşma imzaladı. 
  • GAMA Enerji’nin Kırıkkale enerji santralindeki yeni dijital çözümler; öngörülebilirlik, güvenilirlik, emre-amadelik ve gelişmiş santral performansı sağlayacak. 
  • GE, enerji santrallerine bütünsel servis hizmetleri sunmak üzere kabiliyetlerini genişletiyor. 
   
  İSTANBUL- 08.02.2017. GE ve GAMA Enerji, Türkiye’nin ilk dijital enerji santrali için anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile Türkiye’de ilk defa bir enerji santralinde verimliliği ve üretkenliği artıran endüstriyel bulut yazılım uygulamaları kullanılmış olacak. GE,  GAMA Enerji’nin Kırıkkale ilindeki 840 MW kurulu gücündeki İç Anadolu Doğalgaz Kombine Çevrim Santralinde GE’nin endüstriyel internet işletim sistemi Predix™’in gelişmiş dijital çözümleri olan Varlık Performans Yönetimi (APM) ve Operasyon Optimizasyonu (OO) kurulumu gerçekleştirecek. Söz konusu dijital çözümlerin 2017’nin ilk çeyreğinde devreye alınması planlanıyor. 
   
  GAMA Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Sıtkı Şerifeken, “GE ile iş birliğinde Türkiye’de ilk dijital enerji santrali dönüşümünü gerçekleştirecek şirket olmaktan gurur duyuyoruz. GE’nin enerji sektöründeki endüstriyel uzmanlığı, gelişmiş dijital yetkinlikleri ve 15 yıllık iş birliği tecrübemize baktığımızda, bu yeni çözümlerin bakım maliyetlerini düşüreceğine ve santraldeki operasyonel verimliliği artıracağına inanıyoruz” dedi. 
   
  Bu anlaşma, emre amadelik ve performans garantisi kapsamında iki GE 9F.05 gaz türbini ve bir GE D11 buhar türbinine yönelik planlı ve plansız bakım hizmetleri sağlamak üzere GE ve GAMA Enerji arasında geçtiğimiz yıl yapılmış olan uzun dönemli sözleşmeye dayanıyor. Bu hizmetler, dijital çözümlerle bir araya gelerek, bakım planlamalarının verimli ve güvenilir bir biçimde yapılabilmesi amacıyla, santral operatörlerine arızaları daha ortaya çıkmadan öngörmek ve tanılamak için daha fazla içgörü sağlayacak. Böylelikle, bu çözümler, hem emre amadelik hem de santraldeki operasyonlardan istikrarlı gelir sağlanmasına olanak veriyor. GE, 15 yıllık anlaşmanın bir parçası olarak performansın arttırılması ve bakım aralıklarının uzatılması için özelleştirilmiş santral çözümleri arasında yer alan Fleet360* platformunu devreye alıyor. 
   
  Enerji santrallerindeki plansız bakımlardan kaynaklanan duruşların, santral kapasitesinin yüzde 3-8’ine karşılık geldiğini belirten GE Enerji Servisleri Doğu Avrupa ve Türkiye Genel Müdürü Murat Demirel, “GE Varlık Performans Yönetimi çözümü, uygulandığı santrallerde plansız bakımlardan kaynaklanan duruşları önceden tespit ederek önemli verimlilik ve üretim artışı yarattı. Bu çözümlerin, plansız duruşların erken tespitiyle yılda 3 milyon dolara varan tasarruf sağlayacağını öngörüyoruz” diye konuştu. 
  GAMA Enerji’nin santralinde hayata geçirilmesi planlanan Varlık Performans Yönetimi ve Operasyon Optimizasyonu yazılım uygulamaları, gelişmiş öngörülebilirlik sayesinde yüksek güvenilirlik ve emre amedelik, doğru performans izleme ve tahmin becerisi, santral yetkinliğinin daha iyi izlenmesi yoluyla planlama optimizasyonu ve daha verimli santral planlama için daha düşük üretim maliyetleri ve varlık üretimi tahmin yetkinliği gibi çeşitli operasyonel faydalar sunuyor. 
   
  Doğal gaz Türkiye’de elektrik üretimi açısından yüzde 33’lük payı ile ilk sırada yer alıyor. Murat Demirel, Endüstriyel İnternet çözümlerinin sınırlı doğal gaz kaynakları ile bağlantılı olarak tesisteki operasyonel verimliliği artırmaya yardım edebileceğini belirtti. 
   
  Elektrik endüstrisindeki dijital dönüşümden 1,3 trilyon dolarlık değer 
  Dünyada elektrik üretim sektörü dijital dönüşüm ile daha verimli bir geleceğe hazırlanıyor. 2016 yılındaki Dünya Ekonomik Forumu’na göre 2025 yılına kadar elektrik alanındaki bu dönüşümün 1,3 trilyon dolarlık fırsat yaratması bekleniyor. Enerji santrallerinin servis platformlarıyla donatılması ve Bulut Bilişim ve Endüstriyel İnternet olanaklarının kullanılması; daha verimli enerji üretimi ve müşterilere kesintisiz ulaşması açısından önemli avantajlar sunuyor. 
  GE’nin endüstriyel internet platformu Predix™, birçok alanda olduğu gibi enerji alanındaki çözümleri ile de dijital dönüşümü destekliyor. Predix™ şimdiden 19 bin uygulama geliştiriciye ulaşarak dijitalleşme için bir ekosistem kurdu. Bununla birlikte müşterilerin ihtiyaçları ve GE’nin iş birlikleri ile birlikte bu ekosistem daha da genişliyor. 
  GAMA Enerji’nin 840 MW kurulu gücündeki İç Anadolu Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, tek başına Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 2,5’ini, başkent Ankara’da tüketilen elektriğin ise yüzde 50’sinden fazlasını karşılıyor.
  GE, 15 yıldan beri kombine çevrim santrallerinden yenilenebilir enerji projelerine kadar birçok projede, hem yapım hem de yatırımlar için GAMA Holding ile iş birliği yapıyor. 
   
  GE Hakkında
  175 ülkede 300.000’den fazla çalışanıyla GE, dünyanın dijital endüstriyel şirketi olarak; birbiriyle bağlı, iletişim kurabilen ve öngörülebilir yazılımlara sahip makine ve çözümleri ile endüstriyi dönüştürüyor. GE’deki her iş kolu aynı teknolojiye, pazara, yapıya ve bilgiye erişim sağlayan GE Store ile küresel olarak bilgi alışverişi gerçekleştiriyor. Her icadımız, bulunduğumuz endüstrilerdeki inovasyon ve uygulamaları daha ileri taşıyor. Çalışanlarımız, hizmetlerimiz, teknolojimiz ve ölçeğimiz ile endüstrinin dilini konuşuyor ve müşterilerimiz için daha iyi sonuçlar üretiyoruz. 
   
  GE Power Hakkında
  GE Power, müşterilerinin geniş bir yakıt yelpazesi kullanarak enerji sunmalarına yardım etmek üzere kapsamlı bir bölgesel deneyime sahip olan, enerji üretimi alanında bir dünya lideridir. Elektrik endüstrisini dijital elektrik santrali, dünyanın en büyük ve verimli gaz türbini, tam ölçekli fabrika, güncelleme ve hizmet çözümlerinin yanı sıra veri aktarımı yazılımımız ile tamamen değiştiriyoruz. Yenilikçi teknolojilerimiz ve dijital ürün ve hizmet seçeneklerimiz, enerjiyi daha ekonomik, güvenilir, erişilebilir ve sürdürülebilir kılmaya yardım etmektedir. Daha fazla bilgi için bizi takip edin: 
  http://geturkiyeblog.com
   
  GAMA Holding Hakkında 
  Güç santralları, petrol, çimento, petrokimya ve gaz tesisleri, fabrikalar, yüksek binalar, su  arıtma tesisleri ve iletim hatları, köprü ve çeşitli altyapı yapımlarını gerçekleştiren ve aynı zamanda çeşitli enerji yatırımlarına sahip olan GAMA, 1959 yılında kurulmuştur. Batıda İrlanda’dan, doğuda Rusya’nın Sakhalin Adası’na kadar uzanan 25’in üzerinde ülkede, bugüne kadar uluslararası çapta 400’ün üzerinde projenin yapımını gerçekleştiren GAMA Holding şirketleri, bugün  9 ülkede toplam 5 milyar USD’lik proje portföyüne sahiptir. GAMA’nın ana iş alanı olan mühendislik, tedarik ve taahhüt (EPC) yükleniciliği ile endüstriyel tesis yapımcılığının yanı sıra enerji ve sağlık yatırımları da  bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için www.GAMA.com.tr adresini ziyaret ediniz.
   
  GAMA Enerji Hakkında
  GAMA Enerji A.Ş., yaklaşık 2.3 milyar dolarlık yatırımı ve toplam 200 çalışanı ile enerji ve su temini alanlarında yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren proje geliştirme ve yatırım firmasıdır. GAMA Enerji A.Ş.’nin iştiraklerinin toplam elektrik kurulu gücü 1088,80 MW (hissesine düşen net kurulu gücü 1050,50 MW),  yıllık su temin kapasitesi ise 100 milyon m3'tür.Daha detaylı bilgi için www.gama.com.tr/tr/enerji adresini ziyaret ediniz.
   

   

 • 04.08.2016GAMA Güç Sistemleri, Bahreyn’deki 1.800 MW ALBA PS5 Kombine Çevrim Santralı’nın ihalesini kazanan konsorsiyumda yer alarak Orta Doğu’daki projelerine bir yenisini daha kattı.

  Aluminium Bahrain B.S.C. (ALBA)’nın işvereni olduğu 1.800 MW ALBA PS5 Kombine Çevrim Santralı Projesi ile, Bahreyn’de kurulmakta olan alüminyum üretim tesisine sadece enerji sağlanmakla kalınmayacak aynı zamanda tesisteki mevcut elektrik üretim üniteleri, verimliliği yüksek yeni teknoloji ürünü gaz türbinleri ile değiştirilecek. 30 ayda tamamlanması planlanan 1.800 MW ALBA PS5 Kombine Çevrim Santralı, Orta Doğu’daki verimliliği en yüksek ve en son teknoloji ürünü H sınıfı gaz türbinine sahip ilk elektrik santralı olacak.

  Dünyanın en büyük ve en modern alüminyum üretim tesislerinden birine sahip olan Aluminium Bahrain B.S.C. (ALBA), yeni santralden sağlanacak elektrikle birlikte, yıllık 1.500.000 ton üretimle dünyanın tek sahada üretim yapan en büyük alüminyum üretim tesisine sahip olacak. 
  GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş, Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Özgür Eroğlu yaptığı açıklamada;  “GAMA Güç Sistemleri bu proje ile Orta Doğu’daki varlığını ve gücünü bir kez daha kanıtladı ve referanslarına önemli bir proje daha ekledi.  Şirketimiz, dünya çapında devam eden işleri ile kapasitesini toplam 9.5 GW’a yükselterek dünyadaki en güçlü EPC müteahhit firmaları arasındaki yerini korudu.“ dedi.
   
  ALBA PS5 Kombine Çevrim Santrali, Enerji Santralları yapım projelerinde, Mühendislik-Satın Alma-Yapım “EPC” (Engineering-Procurement-Construction) taahhütleri alanında uzmanlaşan GAMA Güç Sistemleri’nin, EPC müteahhitliğini üstlendiği, en son teknoloji ürünü olan 3. H sınıfı projesi olacak.
 • 10.06.2016GAMA Güç Sistemleri, POWER-GEN Europe 2016 fuarı Açılış ve Networking Sponsoru, 21-23 Haziran, Fiera Milano, İtalya
  GAMA Güç Sistemleri, dünyanın önde gelen uluslararası EPC Müteahhit firması ve GAMA Holding'in Ortadoğu, Avrupa, Rusya, BDT ülkeleri ve Afrika’da enerji santralleri yapım projelerinde uzmanlaşan iştirakidir. 
   
  Amacımız aşağıdaki ilkelere her zaman bağlı kalarak paydaşlarımıza sağladığımız değeri artırmaktır:
  • Müşteri memnuniyetinin sağlanması,
  • Sözleşme gereklerine, yürürlükte olan ilgili yasal mevzuat ve standartlara uygun olarak faaliyet gösterilmesi, 
  • “Çevreye Saygı“ bilinci ile kaynakların en verimli şekilde kullanılarak çevrenin korunması
  • Çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve 3.tarafların iş sağlığını koruyacak ve iş güvenliğini sağlayacak şekilde faaliyet gösterilmesi,
  • Kalite konularında sürekli iyileştirme yapılması,
  • Kurumumuzun insan kaynağı, birikim ve finansal gücünün korunması ve  arttırılmasıdır.
   
  POWER-GEN Europe 2016 sergi ve konferansına ve GAMA standına sizleri davet ediyoruz.
   

   

 • 29.12.2015GAMA Enerji Yeni Ortaklık Yapısı

  Malezya’nın en büyük enerji şirketi Tenaga Nasional Berhad ile, GAMA Enerji A.Ş'nin yüzde 30 hissesini satın almalarına ilişkin devam ettirdiğimiz yeni ortaklık çalışmaları sonlanmış ve sözleşmeler imzalanmıştır.

  Gerekli işlemlerin ve izin süreçlerinin tamamlanması ile birlikte GAMA Enerji A.Ş’nin yeni hissedarlık yapısı aşağıdaki gibi olacaktır:
  %50,5 GAMA Holding A.Ş. 
  %30,0 Tenaga Nasional Bhd
  %14,5 International Finance Corporation (IFC) 
  %5,0 IFC Global Infrastructure Fund Holding I Coöperatief U.A. (GIF)
 • 12.11.2015GAMA Enerji A.Ş. portföyünü yenilenebilir enerji ile büyütmeye devam ediyor.

  Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye açılan Isparta ve Burdur’da Aksu nehri üzerindeki Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait Karacaören 1  ve Karacaören 2 kaskad barajlı tip Hidro Elektrik Santralleri için en yüksek teklifi GAMA Enerji A.Ş. verdi.

  •        Toplam kurulu güç: 78,4 MW
  •        Toplam yıllık ortalama üretim: 260.000.000 kWh/y
  •        Depolama hacmi: 826.000.000 m3
   
                                

   

 • 11.11.2015GE ve GAMA, üretkenliği ve operasyonel verimliliği geliştiren GE yazılım çözümlerini kullanmak üzere işbirliği anlaşması imzaladı.
 • 02.11.2015GAMA Enerji, Manisa ili Kırkağaç ilçesinde kurulacak olan 45 MW kurulu güce sahip Kırkağaç Rüzgar Enerji Santralı’nın kredi sözleşmesini TSKB ile imzaladı.

  Yapımına başlanan ve her biri 2.85 MW kurulu güce sahip 16 adet rüzgar türbininden oluşacak Santral, 2016 yılının son çeyreğinde faaliyete geçecek ve  yıllık enerji üretimi 160 GWh saat olacaktır. 

  Bu yeni yatırımla GAMA Enerji’nin rüzgar enerjisinde kurulu gücü 120 MW’ın üzerine çıkmış olacak.
   
 • 12.10.2015GAMA, Suudi Arabistan’daki 30. projesine imza attı.

  Saudi Aramco’nun ana müteahhiti Snamprogetti Saudi Arabia Ltd. ile Ekim 2015’te imzalanan sözleşme ile Khurais Uydu Gaz ve Petrol Ayrıştırma Tesisi yapım işini, ana taşeron olarak üstlenen GAMA, Riyad’ın doğusunda, yaklaşık 180 km uzaklıkta kurulacak tesisin tüm inşaat ve elektromekanik işlerini gerçekleştirecek. 24 ayda tamamlanması planlanan tesis, İtalyan Saipem Teknolojisi ile kurulacak.

 • 11.10.2015Basra'da BP Oil Terminali Faz 1 işi imzalandı.

  100% BP iştirakı olan Waterway Trading & Petroleum Services LLC ile STFA-GAMA Taahhüt ve İnşaat A.Ş. arasında 5 Ekim 2015 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Projenin amacı, Petrol Taşıma Tesisinin EPC bazlı yapımı için detay tasarıma yönelik olarak zemin etüdü işlerinin tamamlanmasıdır.

 • 10.09.2015GAMA Güç Sistemleri ile Suudi Devlet Elektrik İdaresi (SEC) arasında PP13- 1800 MW Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santralı Projesi yapım sözleşmesi imzalandı.

  GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş, Suudi Arabistan Devlet Elektrik İdaresi’nin ülkedeki giderek artan elektrik talebini karşılayabilmek amacıyla gerçekleştirdiği ihaleyi 320 milyon Amerikan Doları teklif ile kazandı ve sözleşme imzalandı.

  Santral, Riyad’ın batısında merkeze yaklaşık 140 km uzaklıkta Durma adı verilen bölgede ve hali hazırda yapımı devam eden PP12 projesinin yanına kurulacak. 
   
  Enerji Santralları yapım projelerinde, Mühendislik-Satın Alma-Yapım “EPC” (Engineering-Procurement-Construction) taahhütleri alanında uzmanlaşan GAMA Güç Sistemleri, Eylül 2016’da tamamlayacağı santralın, limitli mühendislik ve satın alma ile elektro-mekanik montaj işlerinin tamamını üstlendi.
   
  İşin kapsamı dahilinde 2 x (3+1) GE 7 FA konfigürasyona sahip olacak santralin tüm mekanik ve elektrik montaj işlerine ek olarak şalt sahası dahil bir kısım ekipman temini ve mühendisliği yer almaktadır. 
   
  GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş, Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Özgür Eroğlu yaptığı açıklamada;
  “GAMA olarak Suudi Arabistan’da birçok önemli proje tamamladık. Suudi Arabistan bizim için önemli bir hedef ve bölge, aldığımız bu değerli projeyi en iyi şekilde ve hızla tamamlayacağız.” dedi.
   
  Enerji santral yatırımlarının hayata geçirilmesinde, en etkin hizmeti verebilmek amacıyla, “mühendislik, satın alma, yapım, çalıştırma ve devreye alma, garanti dönemi hizmetleri ve yedek parça desteğini” içerecek şekilde uzmanlaşan GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş.,  56 yılda, 25 ülkede 400’ün üzerinde proje tamamlayan GAMA Holding’in bir iştirakidir.
   
 • 24.07.2015GAMA ve Rönesans’dan Kuzey Kutbu’na ilk LNG Tesisi

  GAMA Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj A.Ş. ve Rönesans Endüstri Tesisleri İnşaat San. ve Ticaret A.Ş.’nin oluşturduğu iş ortaklığı REGA JV, Rusya’nın kutup bölgesindeki Yamal Yarımadası’nda kurulacak olan LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) Tesisinin CWP3B kısmının yapım projesini imzaladı. 

  Hava sıcaklığının -50 derecelere ulaştığı, Rusya’nın Kuzey Kutup bölgesi olan Yamal Yarımadası’nda bulunan Sabetta kasabasında yapımına başlanacak Yamal LNG projesi, kutup bölgesine yapılacak ilk LNG tesisi olacaktır. Yüksek performans teknoloji kullanılarak montajı yapılacak olan Yamal LNG Projesi’nin yaklaşık 2 yılda tamamlanması planlanmakta.
   
  REGA JV’ın, South Tambey LNG firmasının alt taşeronu olarak yapımını yürüteceği CWP3B kısmı, Modül Montaj ve Bağlantı İşleri, Mekanik İşler, Borulama İşleri, Anahtar Teslimi (Mühendislik - Satın alma - Montaj) Tanklar ve Binalar, Elektrik ve Enstrümantasyon İşlerini kapsamakta. Zorlu hava koşullarının yanı sıra zeminin permofrost özellikler taşıması nedeniyle, tesisi oluşturan üniteler, şimdiye kadar eşine pek rastlanmamış bir şekilde büyük modüler üniteler şeklinde imal edilerek montaj yerlerine aktarılacak. Kurulacak olan tesisin tüm parçaları, sahada kazıklar üzerinde monte edilecek olan çelik platformlar üzerinde yükselecek.
   
  Proje kapsamında, Rus Hükümeti tarafından yapılan Sabetta Havaalanı, bir projenin yapımı ve işletmesi için kutup bölgesinde yapılmış olan ilk havaalanı olma özelliği taşımakta. Ayrıca proje için buz kırma filosu ve LNG tanker filoları da temin edildi.
   
  GAMA Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Murat Özkal ve Rönesans Endüstri Tesisleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Tizer yaptıkları açıklamada, kurdukları ortaklığın bir ilk ve bir başlangıç olmasından da büyük mutluluk duyduklarını vurguladılar.
   
  Dünyanın en büyük endüstriyel tesislerden biri olacak, aynı zamanda da bir ilk teşkil edecek olan buz kırıcı tankerlerin de kullanılacağı bu büyük projede, her biri yıllık 5,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğalgaz üretim kapasitesine sahip olacak olan üç ünitenin tamamlanması ile toplam 16,5 milyon ton yıllık kapasitesiye ulaşılacak. Projede, yoğun dönemde yaklaşık 3.000 direkt ve 500 civarında da indirekt personelin çalışması öngörülmekte olup Türk, Rus ve diğer ülke vatandaşlarına da istihdam sağlanacak.
 • 15.07.2015IFC, GAMA Enerji’ye Ortak Oldu
                 
   
  Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC ve IFC’nin tamamına sahip olduğu IFC Asset Management Company (AMC) tarafından yönetilen IFC Global Infrastructure Fund (GIF), GAMA Enerji’nin %27 oranındaki hissesini satın alarak şirkete ortak oldu. Söz konusu yatırım,  IFC ve GIF’in Türkiye’deki altyapı sektörüne yaptığı ilk öz sermaye yatırımı olurken aynı zamanda kendi alanında dünyadaki en büyük yatırımlardan biri olma özelliği taşıyor.
   
  Merkezi Ankara’da yer alan ve faaliyetlerini Türkiye ve Ürdün’de sürdüren GAMA Enerji, enerji ve su temini alanlarında yatırım yapıyor. GAMA Enerji’nin iştiraklerindeki hissesine düşen net elektrik kurulu gücünün 258 MW ve yıllık su temin kapasitesinin 100 milyon m3, yapım aşamasında olan 840 MW elektrik kurulu gücünde (hissesine düşen 806 MW) bir güç santralının ve geliştirilmekte olan yeni 255 MW’lık projesinin olduğu belirtiliyor.
   
  GAMA Holding CEO’su ve GAMA Enerji Yönetim Kurulu Başkanı A. Hakan Özman konuya ilişkin olarak şunları belirtti: “GAMA Enerji’de IFC ve GIF ile ortak olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu ortaklık, hem GAMA Enerji’ye hem de Türkiye’deki enerji ve su altyapı sektörlerine olan güvenin bir göstergesi oldu. Yeni ortaklarımızla birlikte Türkiye ve bölgemizde, yeni bir güç oluşturarak, hedeflediğimiz büyümeyi gerçekleştireceğimize inanıyoruz.”
   
  Söz konusu yatırımın IFC’nin Türkiye’deki altyapı sektörüne yapmış olduğu ilk öz sermaye yatırımı ve aynı zamanda IFC’nin küresel bazda yapmış olduğu en büyük öz sermaye yatırımlarından biri olduğunun altını çizen IFC Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Asya Bölgesi Altyapı Yatırımları Başkanı Wiebke Schloemer sözlerine şunları ekledi:“ Artan talebi karşılamak amacıyla Türkiye‘deki enerji üretim kapasitesini artıracak yatırımlarla Türkiye ve yakın bölgedeki ekonomik büyümeye uzun vadede katkıda bulunmayı umuyoruz.“
   
  GIF Başkanı Darius Lilaoonwala da şunları söyledi: “Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Asya Bölgesi’nde ve enerji sektöründe yaptığımız ilk yatırım olma özelliği taşıyan bu yatırım sayesinde GAMA Enerji gibi Türkiye’de ve çevresindeki ülkelerde enerji ve su temini alanlarında çok önemli bir role sahip ve büyümekte olan bir şirket ile işbirliği yapıyor olmaktan mutululuk duyuyoruz.”
   
  Enerji sektörü Türk ekonomisi için en önemli sektörlerden biri olmaya devam ediyor. Enerji üretimi, enerji güvenliği, enerji verimliliği ve iklim değişikliği ile mücadele gibi konular öncelikli ele alınırken enerji talepleri karşılanmaya çalışılıyor. IFC, son 5 yıl içersisinde Türkiye,nin enerji konusunda öncelik verdiği bu alanlarda toplam 3 milyar ABD doları tutarında yatırım yapmıştır. IFC, Türkiye‘deki orta ve uzun vadeli enerji talebini karşılamak üzere yapılacak olan enerji üretim yatırımlarına finansman sağlamaya devam edecektir.

   

 • 27.05.2015GAMA ENERJİ ve AKUT, “Sallanacak Vakit Yok!” tiyatro oyunu ile 4.000 öğrenciye afet bilinci eğitimi verdi.

  2014 yılında başlayan ve GAMA Enerji’nin Artvin, Mersin, Manisa ve Çanakkale’de yatırımlarının bulunduğu bölgelerdeki ilköğretim okullarını kapsayan projede, toplam 35 ayrı oyun ile 4.000 öğrenciye afet bilinci eğitimi verildi. Projede, son derece yıkıcı afetler olan deprem, yangın ve sel durumlarında kayıpları en aza indirecek ve hayat kurtaracak önlem ve bilgilerin, öğrencileri hem düşündüren hem de eğlendiren bir tiyatro oyunu olan “Sallanacak Vakit Yok” ile aktarılması amaçlandı. Oyun sonrası öğrencilere dağıtılan çantalarda bulunan, AKUT tarafından hazırlanan Afet Bilinci ve Önlemler El Kitabı ile bilgiler pekiştirildi.

  Çanakkale, Ezine’de 25-27 Mayıs, 2015 tarihlerinde gerçekleşen projenin son aşamasında AKUT Başkanı Ali Nasuh Mahruki ve GAMA Enerji Genel Müdürü Sıtkı Şerifeken öğrenciler ile bir araya geldiler ve basın mensuplarıyla da sohbet imkanı buldular. GAMA Enerji Genel Müdürü Sıtkı Şerifeken yaptığı açıklamada  “GAMA Enerji, yurt içinde ve yurtdışında yatırımlarını gerçekleştirirken, uluslararası kuruluşların, proje finansmanında sosyal sorumluluk ve çevre riskinin yönetilmesinde kabul ettiği kurallar olan “Ekvator Prensipleri”ne uygun hareket etmektedir. Dolayısıyla çevreye duyarlı bir yatırım ve işletme politikası izlerken kurumsal vatandaşlık görevlerinin de bilinciyle çeşitli kurumsal sosyal sorumluluk projeleri yürütmeyi görev bilmektedir. Bu çerçeve de AKUT ile amacına ulaşan bir projeyi de tamamlamaktan mutluluk duyuyor, kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.
   
   
  Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Ali Nasuh Mahruki de sorulara cevap verirken “Arama kurtarma operasyonlarından sonra, afetlere dayanıklı bir toplum oluşturmak için AKUT’un en önemli görevlerinden birisini eğitim olarak görmekteyiz.  1996 yılında kurulduğumuz günden bu yana bir yandan operasyonlarda hayat kurtarırken bir yandan da yediden yetmişe toplumun her kesimine, afet bilinçlendirme seminerleri verdik. Ülkemizin geleceğinde temel rol oynayan çocuklar ise bizim en öncelikli hedef grubumuz oldu. Afet bilinçlendirme seminerlerini, çocuklarımıza daha etkili ve kalıcı bir şekilde aktarabilmek için Sallanacak Vakit Yok isimli tiyatro oyunu geliştirdik. Geleceğimizi birlikte kurtaralım sloganıyla geliştirdiğimiz oyunumuzu, GAMA Enerji’nin desteğiyle 4.000 çocuğa ulaştırdık, 4.000 çocuğumuzu afetler konusunda bilgilendirdik. Bu önemli işbirliği için GAMA Enerji’ye çok teşekkür ederiz” açıklamalarında bulundu.
 • 22.05.2015GAMA ve TÜRKERLER Ortaklığı tarafından yapımına başlanacak Kocaeli Şehir Hastanesi’nin temel atma töreni gerçekleşti.

  Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımlarıyla, T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı tarafından Türkiye’de ilk defa uygulanan Kamu Özel Ortaklığı (Public Private Partnership - PPP) Sistemi ile gerçekleştirilecek olan Kocaeli Şehir Hastanesi’nin temeli atıldı.

  Sağlık etkinliğinin ve hizmet kalitesinin arttırılması, tedavi çeşitliliğinin ülke geneline yayılması, bölgesel gelişimin sağlık alanında tamamlanması ve maliyet-etkin sağlık hizmetinin sunulabilmesi hedefiyle gerçekleşecek olan Kocaeli Şehir Hastanesi‘nin temel atma törenine Mİlli Savunma eski Bakanı Vecdi Gönül, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekilleri, GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü, TÜRKERLER Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, şirket yöneticileri ile 5 bini aşkın davetli katıldı.

  Temeli atılan, toplam 1.180 yatak kapasiteli Kocaeli Şehir Hastanesi, yatırımcı firmalar TÜRKERLER Holding ve GAMA Holding ortaklığı tarafından tamamlanarak halkın hizmetine sunulacak. Yatırım tutarı toplam 350 milyon Euro olan ve 368 bin 668 metrekare arsa üzerinde, 335 bin 648 metrekare inşaat alanına sahip projede, 494 yataklı genel hastane, 116 yataklı onkoloji hastanesi, 246 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi, 124 yataklı KVC hastanesi, 100 yataklı yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi ve 100 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi yer alacak.

  Kocaeli Şehir Hastanesi, tamamlanmasının ardından GAMA Holding veTÜRKERLER Holding İş Ortaklığı tarafından 25 yıl boyunca işletilecek.

 • 05.03.2015GE ve GAMA Enerji, Kırıkkale Enerji Santralı için 20 Yıllık Performans Garantili Servis Sözleşmesi imzaladı.
  GE, Türkiye’nin sürdürülebilir enerji arzını arttırmasına destek olarak, Orta Anadolu bölgesindeki Kırıkkale ilinde 840 megavatlık bir kombine çevrim güç santrali için GAMA Enerji ile 20 yıllık bir servis anlaşması (Contractual Servıce Agreement-CSA) imzaladığını duyurdu. 2016 yılının ilk aylarında işletmeye alınması planlanan santralde, GE iki GE 9F.05 gaz türbini ve bir GE 209D buhar türbini için emre amadelik ve performans garantisi altında tüm planlı ve plansız bakım ve mühendislik destek hizmeti sağlayacak.
   
  GAMA Enerji, önümüzdeki 20 yıl boyunca GE’nin en son teknolojisinden, yerel kaynaklarından ve küresel deneyiminden yararlanacak.
   
  GE, geçtiğimiz 20 yıl boyunca GAMA Holding ile kombine çevrimden, termal ve yenilenebilir güç santrallerine kadar birçok farklı projede hem yeni santral yatırımları ve hem de uzun süreli bakım sözleşmeleri üzerinde yakın ortaklık ve işbirliği çalışmalarını yürütmektedir.
 • 22.12.2014GE Sağlık, GAMA Holding A.Ş. ve Türkerler Holding, Sağlık Bakanlığı kamu özel sektör ortaklıklarının geliştirilmesi için işbirliği anlaşması imzaladı.
  GE Sağlık, GAMA Holding A.Ş. ve Türkerler Holding, Türkiye’nin sağlık dönüşümünü kamu özel sektör ortaklıkları ile desteklemek amacıyla, Sağlık Bakanlığı’na ait iki stratejik proje olan Kocaeli Sağlık Kampüsü Projesi ve İzmir Bayraklı Sağlık Kampüsü Projesi’nin geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladılar.
   
  Anlaşma, Sağlık Bakanlığı tarafından 2012 yılında kamu özel sektör ortaklığı projelerinin tasarımı, yapımı, finansmanı, işletilmesi ve bakımı ile görevlendirilen GAMA ve Türkerler konsorsiyumu için, projenin başarıyla sonuçlandırılmasına yönelik önemli bir adımı temsil ediyor.
   
  Gelişmeye odaklı Türk sağlık sisteminin oluşturulması ilkesine bağlı olan GE adına, bu anlaşma, GE’nin kamu özel sektör ortaklık projelerine katkıda bulunmasına yönelik stratejik bir çerçeve sunuyor. GE, GAMA ve Türkerler konsorsiyumu, GE’nin projelerde paydaş olmasının yanı sıra, kamu özel sektör ortaklığı projelerinin geliştirilmesine de katkı sağlıyor.
   
  İmzalanan anlaşma ile ilgili olarak;
   
  GAMA Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Hakan Özman, “Sağlık Bakanlığı’nın kamuya ait sağlık hizmetlerinde  kapasite ve kalitenin iyileştirilmesini hedefleyen kamu özel sektör ortaklıkları vizyonunun gerçekleştirilmesi yönünde önemli bir ilerleme kaydedildi. Farklı sektörlerde Türkiye’nin gelişimine  katkıda bulunmaya kararlı bir firma olarak, GE Sağlık ile yapılan bu anlaşma, Kocaeli Sağlık Kampüsü ve İzmir Bayraklı Kampüsü projelerinin gerçekleştirilmesinde ve çok ortaklı birlikteliğin yapılandırılmasında önemli bir adımı temsil ediyor” dedi.
   
  Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, “Sağlık Bakanlığı, GAMA ve Türkerler konsorsiyumunun önüne Kocaeli ve İzmir Bayraklı projelerinin gerçekleştirilmesi için net hedefler koydu. General Electric dünya genelinde sağlık hizmetine yönelik kamu özel sektör ortaklık projelerinde ortaya koyduğu performans ile geniş bir teknoloji ve yetkinlik portföyü sunuyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu stratejik kamu özel sektör ortaklık vizyonunun gerçekleştirilmesi için GE’nin yatırımcı ve teknoloji sağlayıcı olarak uzun vadeli katılımını temin etmek amacıyla aktif görüşmeleri sürdürüyor olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz” dedi.
   
  GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “GE olarak, Türkiye’deki yatırım taahhüdümüz kapsamında ülkemizdeki kurum ve kuruluşlarla birlikte Cumhuriyetimizin 100. yıl  hedeflerini desteklemek amacıyla bir dizi stratejik ortaklığa girmiş olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Aktif ve hastayı merkeze alan bir sağlık sisteminin oluşturulması bu dönüşüm stratejisinin temelini oluşturmaktadır. Türkiye’de sürdürülebilir sağlık hizmetleri dönüşümünü gerçekleştirebilmek için, kamu özel sektör ortaklıklarının geliştirilmesine yönelik uzun vadeli hedefimiz doğrultusunda, GAMA ve Türkerler konsorsiyumu ile birlikte bu kritik dönüm noktasına ulaşmış olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
   
  GE Sağlık Doğu ve Afrika Gelişen Pazarlar Başkanı ve CEO’su Skander Malcolm, “GE’nin Türkiye’de sürdürülebilir sağlık hizmetlerinin genişletilmesi hedefine paralel olarak, Sağlık Bakanlığı’nın kamu özel sektör ortaklık programını desteklemek üzere, altyapı sistemleri geliştirmek konusunda lider olan GAMA ve Türkerler konsorsiyumu ile bir anlaşma imzalamış olmaktan dolayı memnunuz. Kamu özel sektör ortaklıklarının uzun vadeli başarısının garanti altına alınması için özel ve kamuya ait sektörler arasında stratejik işbirliği yapılmasının gerekliliğine inanıyoruz. GE, bu amaçla sağlık hizmetleri sektöründe verimliliğin yanı sıra bilgi ve teknoloji paylaşımını artırmak için teknoloji, hizmet ve çözüm önerileri, varlık yönetimi ve finansal çözümlere yönelik küresel uzmanlık ve yetkinliklerini yerelleştiriyor.
   
  Bunun da ötesinde, gelişmekte olan pazarlarda var olan müşterilerin gelişen sağlık hizmetleri ihtiyaçları göz önüne alınarak, GE Sağlık’ın Türkiye’de sahip olduğu 25 yıllık deneyim sayesinde 2008 yılında Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve Rusya ile BDT ülkelerini kapsayan 84 ülkelik Doğu ve Afrika Gelişen Pazarlar (EAGM) bölgesi kuruldu. Merkezi İstanbul’da bulunan EAGM’nin bölgedeki hedefi daha iyi bir sağlık sistemi yaratmak ve daha olumlu hasta sonuçları sağlamak amacıyla çözümler üretmek için müşterilerle ortaklık kurarak büyümeyi teşvik etmektir” dedi.

 • 27.10.2014GAMA ENERJİ ve AKUT birlikte yeni bir Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesine imza atıyor.
  GAMA Enerji ve AKUT, 2014 ve 2015 Eğitim-öğretim yılı içerisinde, Artvin, Mersin, Manisa, İzmir ve Çanakkale’de, toplam 33 eğitim kurumunda, yaklaşık 5.000 öğrenciye afet bilincinin aşılanması konusunda yeni bir projeye başlıyor.
  GAMA Enerji, yurt içinde ve yurt dışında yatırımlarını gerçekleştirirken, uluslararası kuruluşların, proje finansmanında sosyal sorumluluk ve çevre riskinin yönetilmesinde kabul ettiği kurallar olan “Ekvator Prensipleri” ne uygun hareket etmeyi kabul ve beyan ederek çevreye duyarlı bir yatırım ve işletme politikası izlerken kurumsal vatandaşlık görevlerinin bilinciyle çeşitli kurumsal sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.
  Bu çerçevede, GAMA Enerji yatırımlarının bulunduğu bölgelerdeki okullarda, öğrencilerde  sürdürülebilir bir dünyada güvenli yaşam kültürü ve afet bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla AKUT Arama Kurtarma Derneği ile yeni bir Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesine başladı.
  Projede, son derece yıkıcı afetler olan deprem, yangın ve sel durumlarında kayıpları en aza indirecek ve hayat kurtaracak önlem ve bilgilerin, öğrencileri hem düşündüren hem de eğlendiren bir tiyatro oyunu olan “Sallanacak Vakit Yok” ile aktarılması amaçlanmaktadır.
  Projenin ilk ayağı, 21-22 Ekim tarihleri arasında Artvin Murgul’da toplam 500 öğrenciyi kapsayan dört ayrı oyun ile gerçekleştirildi. Profesyonel tiyatroculardan oluşan AKUT gönüllüleri, interaktif bir tiyatro olan “Sallanacak Vakit Yok” oyununda doğal afetlere yönelik soruların cevaplarını sahneye davet ettikleri öğrenciler ile birlikte buldular. Oyun sonrası öğrencilere dağıtılan çantalarda bulunan, AKUT tarafından hazırlanan Afet Bilinci ve Önlemler El Kitabı ile bilgiler pekiştirildi.
 • 28.08.2014GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş.’nin yapımını tamamladığı 904 MW Erzin Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı ticari faaliyete geçti.

  Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) yapımcılığını GAMA Güç Sistemleri ve GE Konsorsiyumu’nun üstlendiği 904 MW elektrik üretim kapasitesine sahip santralde son teknoloji kullanımı ile yüksek verimlilik ve çevreye duyarlılık amaçlanmış, santralın 49 yıl boyunca yılda yaklaşık 6 milyar 770 milyon kWh elektrik üretmesi ve yaklaşık olarak 178.300 m3/h doğalgaz tüketmesi hedeflenmiştir.

  Akenerji A.Ş.’nin yatırımcısı olduğu Erzin Santralı, ticari faaliyete geçmesi ile birlikte Türkiye’nin 67 GW kurulu üretim kapasitesinde %1,3’lik artış sağlayacak, ülkenin enerji altyapısının modernleşmesine ve gelişmesine önemli bir katkı gerçekleştirecektir. Santralde üretilen 904 MW enerji Türkiye'nin elektrik ihtiyacının % 2,6'sını karşılayacak ve bölgedeki en verimli güç istasyonlarından biri olacaktır.
   

   

 • 21.08.2014GAMA Enerji’nin, yapımı tamamlanarak devreye alınan 35 MW kapasiteli Gökres II Rüzgar Enerjisi Santralı elektrik üretmeye başladı.

  Manisa, Akhisar’da bulunan Gök II Rüzgar Enerjisi Santralı’nın da eklenmesiyle rüzgar enerjisine dayalı varlıklarının toplam kurulu gücü 70 MW’ı aşan GAMA Enerji’nin, tüm rüzgar enerji santralı projeleri ile çevreye yaklaşık 710 bin ağacın sağladığı temiz havaya eş değer katkıda bulunması ve yılda yaklaşık 142.000 ton sera gazı salınımını önlemesi beklenmektedir

 • 15.08.2014GAMA Holding kurumsal filmi yenilendi.
 • 10.06.2014GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş. Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen POWER-GEN EUROPE 2014’e katıldı.
  GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş., 3-5 Haziran 2014 tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen ve 15.000 katılımcıya ev sahipliği yapan POWER-GEN EUROPE fuarında şirket standı ile yer aldı.
  Elektrik enerjisi üretimi konusunda Avrupa’nın en büyük fuarı olarak kabul edilen ve bu yıl 22.’si düzenlenen POWER-GEN EUROPE’a 100’ü aşkın ülkeden enerji konusunda dünya çapında söz sahibi firmalar katılırken, GAMA Güç Sistemleri standına da yoğun ilgi oldu.

 • 12.03.2014TÜRKERLER ve GAMA Ortaklığı tarafından yapımına başlanacak İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi Kampüsü’nün temel atma töreni gerçekleşti.

  Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın katılımıyla, T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı tarafından Türkiye’de ilk defa uygulanan Kamu Özel Ortaklığı (Public Private Partnership - PPP) Sistemi ile gerçekleştirilecek olan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi Kampüsü’nün temeli atıldı.

  Sağlık etkinliğinin ve hizmet kalitesinin arttırılması, tedavi çeşitliliğinin ülke geneline yayılması, bölgesel gelişimin sağlık alanında tamamlanması ve maliyet-etkin sağlık hizmetinin sunulabilmesi hedefiyle gerçekleştirilen kamu özel ortaklı Şehir Hastanesi Kampüsleri Projesi’nde önemli bir adım daha gerçekleşti. Halkın yoğun ilgisi ile gerçekleşen temel atma töreninde Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın yanı sıra, Milletvekilleri, İzmir Valisi ile TÜRKERLER Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü ve şirket yöneticileri de hazır bulundular.

  Temeli atılan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi Kampüsü, yatırımcı firmalar TÜRKERLER Holding ve GAMA Holding ortaklığı tarafından, 36 ay inşaat dönemi içinde tamamlanarak halkın hizmetine sunulacak. Yatırım tutarı toplam 1.638.022.646 TL olan ve 622.530 metrekare arsa üzerinde, 573.546 metrekare toplam inşaat alanına, toplam 2.060 yatak sayısına sahip olan dev proje, tamamlanmasının ardından TÜRKERLER Holding ve GAMA Holding İş Ortaklığı tarafından 25 yıl boyunca işletilecek.

  İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü Projesi; 715 yataklı Genel Hastane, 424 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 380 yataklı Kardiyovasküler Cerrahi Hastanesi, 141 yataklı Onkoloji Hastanesi, 300 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ile Hastane Kampüsü’nü destekleyecek çeşitli fonksiyonları kapsamaktadır.
   

 • 18.12.2013ENR Dergisi 2013 yılı sektörel firma değerlendirmeleri açıklandı.
  Top International Contractors sektörler dağılımında;
  • Enerji sektöründe GAMA 49. sırada,
  • Doğal gaz dahil fosil yakıtlar sıralamasında GAMA 25. sırada,
  • Su temini sektöründe GAMA 15. sırada,
  • İletim hatları ve su nakil sistemleri sıralamasında GAMA 4. sırada,
  • Çelik ve demir dışı metaller sektöründe GAMA 11. sırada,
  • Kimyasallar sektöründe GAMA 17. sırada
  yer almaktadır.

   

 • 12.12.2013GAMA Enerji yurt içindeki en büyük enerji santralı yatırımına başladı.

  GAMA Enerji tarafından yatırımı gerçekleştirilen, tek başına Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 2.5’ini, Ankara’da tüketilen elektriğin ise yüzde 50’sinden fazlasını karşılayacak olan, Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı, yaklaşık 900 milyon Amerikan Dolar’lık yatırım bedeli ile doğalgaz santralleri kategorisinde son dönemin en büyük finansmanlarından biri olma özelliğini taşıyor.

  GAMA Holding - GE Energy Financial Services ortaklığı olan GAMA Enerji A.Ş. tarafından Kırıkkale’de yatırımına başlanılan 840 MW kapasiteli Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı, kurulu gücü ve verimi bakımından şu anda Türkiye’de devrede olan ve yapımı devam eden kombine çevrim doğalgaz santalları içinde önemli bir yere sahip. 2016 yılında işletmeye geçecek Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı; kurulu güç, yüksek verim ve ileri teknoloji sayesinde, şu an çalışmakta olan doğalgaz santrallerine göre daha az karbon salınımı gerçekleştirecek.

  Beş yerli bankanın (Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Denizbank A.Ş. ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) sağladığı finansman paketi 22 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da imzalandı. 3 Aralık 2013 tarihinde ilk kredi kullandırımı gerçekleşen 840 MW kapasiteli Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nın 2016 yılında tamamlanarak ticari işletmeye geçmesi planlanıyor.

  Projenin enerji santralı ve şalt sahası anahtar teslim müteahhitlik sözleşmesi 2013 yılı Eylül ayında GE Energy ve GAMA Güç Sistemleri Konsorsiyumu ile imzalandı. GE’nin hem verimlilik hem de güvenilirlik bakımından kendini kanıtlamış en son teknoloji ürünü GE STAG 209 9FB MS konfigürasyonuna sahip olacak santralın dizayn ömrü 35 yıl.
   

 • 15.11.2013GAMA Enerji, Orta Doğu’nun en önemli ödüllerinden “Construction Project of the Year - Yılın Yapım Projesi” ödülünü kazandı.

  GAMA Enerji A.Ş. tarafından, Orta Doğu’da gerçekleştirilen en büyük Türk yatırımı olan, 2010 yılında, EMEA Finance’in “Best Infrastructure Deal in the Middle East” ödülüne ve Euromoney’nin Project Finance “Deal of the Year” ödülüne layık görülen DİSİ Su Temin Projesi, bu yıl da “Arabian Business Achievement Awards 2013” kapsamında Orta Doğu’nun en önemli ödüllerinden “Construction Project of the Year - Yılın Yapım Projesi” ödülünü kazandı.

  Disi Su Temin Projesi, Ürdün’nün başkenti Amman ve çevresinde yaşanan su sorununu büyük oranda çözecek. Bu proje sayesinde, Akabe bölgesinde bulunan Disi-Mudawarra su akiferinden, yılda 100 milyon m3 su, yaklaşık 325 km boru hattı ile Amman’a taşınacak.
  Ürdün için stratejik öneme sahip olan Disi Su Temin Projesi sayesinde Amman’da, halihazırda günlük gerçekleştirilen 400,000 metreküp su teminine ilaveten günlük 250,000 metreküp daha ilave su iletilecek. Bu sayede proje, su iletimini daha istikrarlı hale getirecek ve halka ulaştırılan suyun kalitesinin artmasına yardımcı olacak. Amman halkına haftada bir kez iletilebilen su, haftada 4 defaya çıkarılacak ve bu proje sayesinde, yakın zamanda Ürdün’ün diğer bölgelerine de su sağlanmaya başlanacak.
   

   

 • 04.10.2013Sezonun ilk ANKARA ÜNİVERSİTESİ GAMA KONSERİ gerçekleştirildi.

  Prof. Dr. Çetin Aydar, Prof. Dr. Orhan Ahıskal, Doç. Dr. Sinan Dizmen ve Ellen Jewett’ten oluşan AÜ Solistleri ve konuk Solist İdil Biret, 30 Eylül günü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu’nda gerçekleşen GAMA Konserleri’nin ilkinde kalabalık bir davetli topluluğuna unutulmaz bir gece yaşattılar. Konser’de W. A. Mozart Yaylı Çalgılar Dörtlüsü K. 387 Sol Majör, Kamran İnce "Curve" ve R. Schumann Piyanolu Beşli Op. 44 eserlerini icra eden sanatçılar, yoğun alkışların ardından dinleyiciyi bu kez Brahms piyanolu beşlisinden hızlı bölümle ödüllendirdiler. 

   

 • 12.09.2013Entegre sağlık kampüsleri için ilk imzalar atıldı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla, T.C Sağlık Bakanlığı, Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı tarafından, Türkiye’de ilk defa uygulanan Kamu Özel Ortaklığı (Public Private Partnership - PPP) Sistemi ile gerçekleştirilecek olan Entegre Sağlık Kampüsleri için imzalar 12 Eylül 2013 tarihinde atıldı.

  Bu kapsamında, İzmir Bayraklı ve Kocaeli Entegre Sağlık Kampüslerini, GAMA- TÜRKERLER İş Ortaklığı gerçekleştirecek ve 25 yıl boyunca işletecek. Her iki sağlık kampüsü de 36 ay içinde tamamlanarak hizmete sunulacak. 622.530 metrekare üzerine kurulacak olan İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü Projesi kapsamında toplam 2.060 yatak, toplam inşaat alanı 335.648 metrekare olan Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü’nde ise 1180 yatak bulunacak.
   

 • 05.09.2013AÜ GAMA Meslek Yüksekokulu ilk mezunlarını verdi.

  2011-2012 yılında, biyomedikal ana dalında eğitime başlayan AÜ GAMA MYO ilk mezunlarını verdi. AÜ Keçiören Sağlık Bilimleri Yerleşkesi’nde yapılan tören ile diplomalarını alan gençler, başta ailelerinin olmak üzere, öğretmenlerinin ve GAMA’nın gurur kaynağı oldular. Gençlerin, mezun olmadan, staj yaptıkları kurumlardan iş teklifi almaları da, aldıkları eğitimin ne kadar kuvvetli olduğunun göstergesi oldu.

  AÜ GAMA Meslek Yüksekokulu mezunlarını kutluyor, yeni hayatlarında başarılarının devamını diliyoruz.


   

 • 18.07.2013GAMA HOLDİNG ortaklığı Amman'a su getirdi.

  Ürdün’ün başkenti Amman ve çevresinde yaşanan su sorununu çözmeye yardımcı olacak stratejik projede sona yaklaşılıyor. Ekim ayında tamamlanması öngörülen Disi Su Temin ve İletim Projesi’nde, Ürdün halkının su ihtiyacının biran önce karşılanması amacı ile kısmi su teminine başladı. Deneme testleri sırasında da su başarı ile Amman’a getirildi.

  Kısmi su temini için resmi açılış Ürdün Kralı II. Abdullah bin El-Hüseyin, Ürdün Başbakanı ve Savunma Bakanı Dr. Abdullah Ensour, Saray Nazırı Fayez Tarawneh, Ürdün Su ve Sulama Bakanı Dr. Hazim El-Nasser’in ve GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO Hakan Özman ve GAMA Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Arif Özozan’nın katılımı ile 17 Temmuz’da Madaba Pompa İstasyonu’nda gerçekleştirildi.

  Ürdün’ün kişi başına düşen su miktarı dünya sıralamasında en düşükler arasında yer almakta. Şu anda sürdürülen uygulamaya göre Ammanlılar haftada sadece bir defa su alabilmekteler. Yetkililer, yıllık su tüketimi 900 milyon metreküp olan Ürdün’de, 2015 yılı itibariyle gereksinimlerini karşılamak üzere yıllık 1,6 milyar metreküp suya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

  2008 yılında Ürdün Hükümeti, GAMA Holding - GE Energy Financial Services ortaklığı olan Diwaco (Disi Water Company) ile 325 km’lik su boru hattının yapım ve işletmesi için imtiyaz anlaşması yaptı. Proje, Ürdün’ün güneyindeki Disi Bölgesi’nde bulunan yeraltı su havzasından 25 yıl süre ile çıkarılacak olan yılda 100 milyon metreküp suyun, 325 km çelik boru hattı ile Amman’a taşınması ve Amman’da bulunan rezervuarlardan halka ulaştırılmasını kapsamakta. 25 yıllık imtiyaz süresi ardından projenin işletmesi Diwaco tarafından Ürdün Hükümeti’ne devredilecek. Disi Su Temin ve İletim Projesi, Ürdün’ün 2015 yılı için öngörülen toplam tüketiminin yaklaşık % 6’sını karşılayacak.

  Su ihtiyacının en fazla olduğu yaz aylarında, Ürdün halkının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ticari işletme dönemi öncesinde, Disi Water Company (Diwaco) kısmi su temini gerçekleştirdi. Ürdün halkının kullanımı öncesinde Diwaco tarafından getirilen suya Dünya Sağlık Örgütü direktiflerine uygun olarak uygulanan bir seri laboratuvar testleri yapıldı. Ardından, hem kullanım hem de içme suyu standartlarına sahip olan suyun Ürdün halkına ulaştırılmasına 10 Temmuz itibariyle başlandı. %40 kapasite ile iletimine başlanan su miktarı, Ticari İşletme Dönemi’ne kadar Bakanlık onayı ile kademeli olarak artırılacak.

  Ürdün Su ve Sulama Bakanı Dr. Hazim El-Nasser’e göre Amman’a halihazırda günlük 400,000 metreküp su verilebilmekte. Kısmi su temini sayesinde günlük 110,000 - 130,000 metreküp ilave su iletilecek. Bakan, yaptığı açıklamada ayrıca Amman halkına haftada bir yerine dört defa su iletilmeye başlanacağını ve Disi projesinin yakın zamanda Ürdün’ün diğer bölgelerine de su sağlayacağını belirtti.

  Disi Su Temin ve İletim Projesi Ürdün’deki en büyük Türk yatırımı olup, Ürdün ve çevresindeki ülkelerde özel sektör tarafından finanse edilmiş en büyük su temini projesi olma özelliği dolayısıyla EMEA Finance’in “Best Infrastructure Deal in the Middle East: Disi-Mudawarra to Amman Water Conveyance System” ödülüne ve Euromoney’nin Project Finance “Deal of the Year” ödülüne layık görülmüştü.


   

 • 12.06.2013GAMA Ticaret ve Turizm A.Ş., 29 Mayıs - 2 Haziran 2013 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen KOMATEK 2013 Uluslararası İş ve İnşaat Makine, Teknoloji ve Aletleri İhtisas Fuarına katıldı.

  GAMA Ticaret ve Turizm A.Ş., 29 Mayıs - 2 Haziran 2013 tarihleri arasında, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde, iki yılda bir düzenlenen, Türkiye’nin en büyük fuarı olma özelliğini taşıyan KOMATEK 2013 Uluslararası İş ve İnşaat Makine, Teknoloji ve Aletleri İhtisas Fuarı’na katıldı.

  KOMATEK fuarı, iş ve inşaat makineleri sektörünün tüm temsilcilerini bir araya getiren, bunun yanı sıra müşterilerin, geniş bir yelpazede ürün karşılaştırmalarına olanak sağlayan çok önemli bir pazarlama platformudur. 750m² alan üzerinde, özgün stand tasarımıyla fuara katılan GAMA Ticaret ve Turizm A.Ş., Zoomlion marka, yeni nesil beton pompalarının, kule vinçlerin ve ekskavatörlerin, Lonking marka tekerlekli yükleyicilerin, Mustang marka mini yükleyicilerin ve Weber marka hafif iş makinalarının tanıtımını yapmış, önemli iş bağlantıları gerçekleştirmiştir.
   

   

   

 • 25.04.201330. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında, GAMA Holding ve Goethe Enstitüsü sponsorluğunda Johannes Moser ve Ankara Üniversitesi Solistleri konseri 25 Nisan’da gerçekleşti.

  Türk-Alman diplomatik ilişkilerinin 250. yılında, iki ülkenin kültürel işbirliğinin altını çizmek ve 77 yıl önce Devlet Konservatuarı’nın kurulmasında büyük katkıları olan, Türk beşlerinin önemli temsilcilerinden Necil Kazım Akses’le Alman Besteci Paul Hindemith’i anmak amacıyla düzenlenen konserde, dünyaca ünlü Alman viyolonsel sanatçısı Johannes Moser ve Türkiye’nin önde gelen oda müziği topluluklarından Ankara Üniversitesi Solistleri, Akses ve Hindemith’i eserleri aracılığıyla tekrar bir araya getirdiler. Konserin ikinci yarısında da birlikte çaldıkları F. Schubert’in beşlisi ile Türk-Alman sanatsal işbirliği sahnede somutlaştırdılar.

   

   

 • 03.04.2013Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL 3 Nisan 2013'de Riga’da GAMA Şantiyesini ziyarette etti.
  MÜSİAD’ın düzenlediği Letonya ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, GAMA Holding’in Riga 420 MW Elektrik / 270 MW Termal Güç Santralı şantiyesini de ziyaret etti. GAMA Holding’in Letonya'da faaliyetleri hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, şantiyeyi de gezerek temaslarda bulundu. 
   
       
   
  GAMA Holding iştiraki olan GAMA Güç Sistemleri A.Ş., Letonya’nın başkenti Riga’da kurulmakta olan 420 MW Elektrik / 270 MW Termal Güç Kombine Çevrim Enerji ve Isı Santralı’nın anahtar teslim EPC (mühendislik-tedarik-yapım) müteahhitliğini yapmaktadır.
   
  GAMA Güç Sistemleri A.Ş., Letonya`nın enerji üretim ve dağıtım şirketi Latvenergo tarafından açılan uluslararası ihaleyi, yaklaşık 320 Milyon Euro bedelle kazanarak, Nisan 2010 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır Projenin süresi 39 aydır ve 6 Temmuz 2013 tarihinde tamamlanması planlanmıştır. 2012 sonu itibariyle proje ilerlemesi %97.5’tur.
   
       
   
  GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü yaptığı açıklamada “Enerji Santralı, 1 Gaz Türbini ve Jeneratörü, 1 Atık Isı Kazanı ve 1 Buhar Türbini ve Jeneratörü ve yardımcı ekipmanlardan oluşmaktadır. Buhar Türbinindeki 3 adet bölgesel ısıtma kondenserleri Riga şehri ısınma ihtiyaçları doğrultusunda ayarlanarak santrale tam elektrik güç üretimi ya da kojenerasyon (elektrik+ısı üretimi) modlarında çalışabilme imkanı sunmaktadır. Bu tip buhar türbini dünyada sadece sayılı ülkelerde bulunmaktadır. Santral tamamlandığında 350-420 MW elektrik gücü ve maksimum 270 MW termal güç üretecektir” dedi.

   

 • 20.02.2013GAMA Binası, 18-19 Şubat’ta İstanbul’da düzenlenen 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde ödül aldı.

  Zirve kapsamında, 21. yy’ın şehirleri ve toplumları, sürdürülebilir kent planlaması için işbirliği, yeşil ekonomi ve yeşil dönüşüm finansal modelleri, yeşil binalarda malzeme ile yeşil dönüşüm konularının irdelendiği, uluslararası konukların yer aldığı sempozyumların yanı sıra Türkiye’de Yeşil Bina Uygulamaları tanıtımlarını da gerçekleştirildi. 

  GAMA Binası, konferanslar süresince dağıtımı yapılan Yeşil Binalar Referans Rehberi 2013’de, Türkiye’nin ilk LEED EB Altın sertifikasını alan bina olarak yer aldı. Ayrıca, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından, yeşil bina sektörüne yapmış olduğu katkıdan dolayı ödüle layık görüldü.

 • 05.11.2012Türkiye’de ilk LEED EB GOLD (Altın) sertifikasını GAMA Holding aldı.

  GAMA Holding, ABD’deki Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen ve yeşil bina standartlarına uygun yapılara verilen Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasını aldı. GAMA, Türkiye’de ilk kez LEED’in “Existing Building / Var Olan Binalar” kategorisinde EB GOLD altın sertifikasını almaya hak kazanan kurum oldu.

  GAMA Holding’in Ankara’da 380 çalışanını barındıran 20 bin metrekarelik binası, çalışma ortamı konforu ve çalışanların çalışma ortamındaki sağlık koşullarını en üst düzeyde koruyarak çevreye duyarlı bina olarak düzenlendi. Bu hedefle 26 Ekim 2011 tarihinde ABD Yeşil Binalar Konseyi’ne (USGBC) başvuran GAMA Holding, LEED EB GOLD sertifikasını 5 Kasım 2012 tarihinde teslim aldı.

  Özellikle enerji verimliliği konularında önemli çalışmalar yapılan GAMA Holding Binası, sürdürülebilir alanlar, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzemeler ve kaynaklar, iç mekan kalitesi, tasarımda yenilikler ve bölgesel öncelik olmak üzere yedi kategoride değerlendirilerek 71 puanla altın sertifikaya hak kazandı. Enerji tüketimi konusunda çeşitli teknik iyileştirmeler ve değişiklikler yapılmasının yanı sıra çok ufak düzenlemeler ile de önemli tasarruflar gerçekleştirildi. Örneğin öğle arasında otomatik olarak ışıkların kapatılması günlük enerji tüketiminin yüzde 10 azalmasını sağladı.

  GAMA Holding CEO’su Hakan Özman, “GAMA Holding olarak, sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyümenin çevrenin ve toplumun yaşam kalitesi korunarak gerçekleştirilmesi gerekliliğinin bilincindeyiz. Tüm çalışanlarımız nezdinde yarattığımız enerji kültürü ile sorumlu kurumsal vatandaşlık konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz. LEED’in var olan binalar kategorisinde Türkiye’de ulaşılmış en üst seviye olan Gold sertifikasını kazanmamız, bunun en büyük kanıtı. Bu yolda gösterdikleri inanç ve çabadan dolayı GAMA ailesinin tüm fertlerini kutluyorum” dedi.
   

 • 26.09.2012AÜ GAMA Meslek Yüksekokulu’nun ilk öğrencileri 2011-2012 yılını başarı ile tamamladılar.

  Kuruluşunun ilk yılında, AÜ GAMA Meslek Yüksekokulu Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı öğrencileri, 2 aylık zorunlu stajlarını çeşitli hastanelerde başarı ile tamamlayarak, mezun olduktan sonra atılacakları biyomedikal alanında önemli bir adım attılar. Öğrencilerimizin, büyük bir kısmı, son sınıf olan 2. sınıfta da aynı kurumlarda staj yapma fırsatını yakaladılar ve bir kısmı da mezun olduktan sonra bu yerlerde işe başlama teklifi aldılar.

  Tıbbi cihaz sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye iş gücü eğitimini vermek, medikal cihazlar konusunda uzmanlaşmış teknik eleman yetiştirmek ve mezun olduktan hemen sonra istihdam edilmelerini sağlamak amacı ile kurulan okulumuzun başarısını başta yöneticilerimize, öğretmelerimize ve öğrencilerimize borçluyuz.

  2012-2013 eğitim yılı için, 2 yıllık geçmişi olan AÜ GAMA Meslek Yüksekokulu’na tanınan 30 öğrencilik kontenjan, tamamı meslek liselerinden geçiş ile doldu.

  Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, GAMA Eğitim Vakfı, bu yıl da AÜ GAMA Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden belirli başarı kriterlerini yakalayan öğrencilerine burs olanaklarını devam ettirecek. Ayrıca, biyomedikal sektöründe ihtiyaç duyulan İngilizce dil bilgisi, GAMA Eğitim Vakfı desteği ile TÖMER tarafından sağlanacak. Tüm öğrencilere, müfredatta 4 saat olan İngilizce dil dersine ek olarak, yıl boyunca haftada 6 saat temel ve mesleki İngilizce dersi verilecek.
   

 • 27.08.2012GAMA, ENR tarafından açıklanan "En Büyük 225 Uluslararası Müteahhit" listesinde 94. sırada yer aldı.

   

  Her yıl Engineering News Record (ENR) tarafından araştırılan ve firmaların kendi ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri iş hacimlerine göre belirlenen "En Büyük 225 Uluslararası Müteahhitlik Firması" sıralamasında GAMA, 2012 yılında 94. sırada yer aldı. 

  Yine ENR tarafından belirlenen "Dünyanın En Büyük 225 Müteahhitlik Firması" sıralamasında ise GAMA 196. sırada yer aldı.

  ENR’ın  2012 yılı için belirlediği en büyük 225 uluslararası müteahhit firma arasında yer bulan 33 Türk firması arasında GAMA, en büyük dördüncü Türk firması olurken, Türkiye Çin’den sonra listede en çok firması olan ikinci ülke konumunu  korudu.

 • 24.07.2012GAMA Holding ve GE Energy Financial Services ortaklığının Türkiye'de rüzgar enerjisine desteği devam ediyor.

  GAMA Holding ve General Electric iştiraki olan GE Energy Financial Services ortaklığında faaliyetlerini sürdüren GAMA Enerji A.Ş.’nin yatırımı olarak yapımı tamamlanan 10 Megavat üretim kapasitesine sahip Karadağ Rüzgar Enerji Santralı T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 4 Temmuz 2012 tarihinde geçici kabulü yapılarak elektrik üretimine başladı

  GAMA Enerji tarafından yapımı tamamlanan 10 MW Karadağ Rüzgar Enerji Santralı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 4 Temmuz 2012 tarihinde geçici kabulü yapılarak elektrik üretmeye başladı.

  Karadağ RES’te GE’nin etkinlik, dayanıklılık ve şebeke bağlantısı özellikleri bakımından dünyanın en gelişmiş rüzgar türbinlerinden olan 2,5 MW’lık 4 adet GE 2,5x100 türbini çalıştırılmaktadır.

  Hem 10 MW İzmir, Aliağa’da bulunan Karadağ RES hem de Çanakkale, Ezine’de bulunan ve geçen yıl elektrik üretimine başlayan 22,5 MW Sares RES’in yatırımcısı olan GAMA Enerji, aynı zamanda bu santralların işletmeciliğini de yürütmektedir.

  GAMA Enerji, bu iki rüzgâr enerji santralı ile Türkiye’de ortalama 59.000 ev için yeterli elektrik üreteceğini ve yılda 80.000 ton sera gazı salınımının önlenmesini sağlayacağını öngörmektedir. GAMA Enerji, üretim portföy çeşitliliği ve özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarına ağırlık vererek elektrik üretiminin her alanında var olan bir yatırımcı olmayı ve toplam kurulu gücünü 2015 yılı itibariyle 2 bin 500 MW’ın üzerine çıkarmayı hedeflemektedir.


   

 • 14.04.2012GAMA Meslek Yüksekokulu’nun açılışı konserle kutlandı.

   

  GAMA Holding’in eğitime verdiği destek kapsamında Ankara Üniversitesi Keçiören Yerleşkesi’ndeki Sağlık Yüksekokulları içinde kurulan ve 2011-2012 akademik yılı başında eğitime başlayan Ankara Üniversitesi GAMA Meslek Yüksekokulu’nun açılışı onuruna Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu’nda bir konser ve ardında  resepsiyon düzenlendi.

  Biyomedikal cihaz teknolojileri programı çerçevesinde, medikal cihaz sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye iş gücü eğitimi vermek ve medikal cihazlar konusunda uzmanlaşmış teknik eleman yetiştirmek amacıyla eğitim veren GAMA Meslek Yüksekokulu’nun açılışı şerefine düzenlenen geceye Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ ve GAMA Holding Onursal Başkanı Erol Üçer, GAMA Holding üst yönetimi, akademisyenler ve davetliler katıldı.

  Başarılı öğrencilerine GAMA Eğitim Vakfı tarafından çeşitli burslar verilen GAMA Meslek Yüksekokulu’ndaki bölüm sayısının ileriki dönemlerde artırılması ve çeşitlendirilmesi hedefleniyor. Türkiye’nin en büyük üniversite hastanesine sahip olan Ankara Üniversitesi, cihaz parkı ile GAMA Meslek Yüksekokulu’na önemli bir eğitim fırsatı yaratacak. Okul, Türkiye’de tıbbi cihaz sektöründe henüz eğitim aşamasında branşlaşmayı sağlayacak ve sektörün istihdam sorununa bir çözüm olacak.

  Açılış onuruna verilen konserde Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın solistleri Orhan Ahıskal (keman), Ellen Jewett (keman), Çetin Aydar (viyola), Sinan Dizmen (viyolonsel) ve Özgür Aydın (piyano), Şostakoviç’in Piyanolu Beşli Op. 57 sol minör ve Brahms’ın Piyanolu Beşli Op. 34 fa minör eserlerinden oluşan konser programıyla konuklara bir müzik ziyafeti sundu.

 • 23.03.2012ODTÜ 13. Sanat Festivali 23 Mart’ta başladı.

  Ülkemizde çağdaş ve bilimsel eğitim konusunda öncü rolünü oynayan ODTÜ, bu yıl 13.nü düzenlediği ODTÜ Sanat Festivali ile bir çok kültürel etkinliği sanat severler ile paylaşıyor. Bu etkinlikler arasında; Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının eserlerinden oluşan bir serginin yanı sıra, tiyatro, konser, atölye ve sinema etkinlikleri bulunuyor.


  GAMA Holding’in sponsor olduğu ODTÜ 13. Sanat Festivali 23 Mart-22 Nisan 2012 tarihleri arasında Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor.
   

 • 23.12.2011Ankara Sanayi Odası tarafından düzenlenen "48. Yıl Ödülleri" kapsamında GAMA Endüstri, "İhracat Kategorisi"nde ödüle layık görüldü.

  Ankara Sanayi Odası tarafından, kuruluşunun 48. yılında çeşitli dallarda 48 sanayici firmaya Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, İhracat, AR-GE ve Çevre konularında ödüller verildi.

  ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen ödül törenine, şirketlere ödüllerini sunmak üzere Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan katıldı.

  Bu kapsamda ihracat ödülünü alan GAMA Endüstri'nin beratını Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan verdi.

 • 29.08.20112011 yılı "Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhit Firması" açıklandı.

  McGraw-Hill/Engineering News-Record (ENR) dergisi tarafından her yıl yayınlanan, firmaların kendi ülkeleri dışındaki yapım faaliyetlerinden yıl içinde elde ettikleri gelirlere göre oluşturulan, dünyanın en büyük 225 Uluslararası Müteahhit Firması listesinde GAMA, 2011’de 75. sırada yer aldı.

   Firmaların kendi ülkeleri de dahil üstlendikleri bütün projelerden elde ettikleri gelirler dikkate alınarak yapılan en büyük 225 Global Müteahhit sıralamasında ise 143. oldu. Ayrıca sektörlere göre belirlenen “Uluslararası Müteahhitler” sıralamasında GAMA, “Water Supply-Su Temini” sektöründe 14. sırada yer aldı.

  ENR’ın bu yılki en büyük 225 uluslararası müteahhit firmaları arasında yer bulan 33 Türk firması arasında GAMA en büyük üçüncü Türk firması olurken Türkiye Çin’den sonra listede en çok firması olan ikinci ülke konumunu korudu.

 • 25.07.2011GAMA ve GE konsorsiyumu Rusya’da yapımını tamamladığı 800 MW’lık yeni elektrik santralını açtı.

  GAMA ve GE konsorsiyumu tarafından 2007 Ekim ayında imzalanan anlaşma ile Rusya’nın Surgut şehrinde yapımına başlanan 800 MW gücünde kombine çevrim elektrik santralı tamamlanarak işletmeye açıldı.

  Anahtar teslimi inşa edilen ve yaklaşık 600 milyon Euro sözleşme bedeli olan tesis, Hanti Mansisky bölgesinin önemli ölçüde enerji ihtiyacını karşılayacak olmasının yanısıra, E.ON’un Rusya'daki ikinci yatırımı ve GAMA ve GE’in 26 Kasım 2010 tarihinde işletmeye açılan Shatura 400 MW kombine çevrim elektrik santralından sonra tamamladığı ikinci EPC (Mühendislik-Tedarik-Yapım) işi olması nedeni ile büyük öneme sahip.

  Projenin yapımında; konsorsiyum ortaklarından GE, ana güç bloğundaki gaz türbini, buhar türbini ve atık ısı kazanı gibi ekipmanların tedarikini, GAMA Güç Sistemleri, enerji santralının mühendisliğini, ana güç bloğu dışındaki tüm ekipmanların tedariğini, tüm tesisin inşaat, montaj ve diğer işlerini planlanan zamanda ve istenilen kalitede tamamladı.

  Şu ana kadar yaklaşık toplam 21.500 MW gücünde enerji santralı yapımını tamamlamış ve endüstriyel tesislerin  yapımında dünya çapında deneyime sahip olan GAMA Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü yaptığı değerlendirmede “Yapımı tamamlanan Surgut santralının işletmeye başlamış olmasından büyük gurur duyuyoruz. GAMA bu projeleriyle Rusya’nın ağır sanayisinde önemli bir rol üstleniyor”dedi. Ergil Ersü, “GAMA, Rusya’da 1990’lardan bu yana birçok projenin yapımında yer aldı. Son dönemde ise Vyksa şehrinde çelik haddehane projesini tamamladı. Şu anda Obninsk bölgesinde yeni bir ergitme fırını ve haddehane projesinin yapımını sürdürüyoruz” dedi.

 • 21.06.2011GAMA Holding ve GE EFS ortaklığı’nın Türkiye’deki ilk rüzgâr santralı Sares ülkeye güç veriyor.

  GAMA Holding ve GE’in iştiraki olan GE Energy Financial Services (GE EFS) ortaklığı GAMA Enerji tarafından yapımı tamamlanan Sares Rüzgar Santralı’nın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabulü yapıldı.

  GAMA Enerji tarafından yapımı tamamlanan Sares Rüzgar Santralı’ı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından devreye alınmasının ardından elektrik üretmeye başlıyor.

  Ezine Bölgesi’nde bulunan 22,5 megavat kapasiteli Sares Rüzgâr Santralı’nın işletmesini GAMA Enerji yürütüyor. Santralde GE’nin etkinlik, dayanıklılık ve şebeke bağlantısı özellikleri bakımından en gelişmiş türbinlerinden olan dokuz adet 2,5 megavatlık XL türbin yer alıyor. Bu türbinler sadece dünyanın en büyük rüzgâr projelerinin ikisinde kullanılıyor. Bunlar Avrupa’nın en büyük kıyı projesi olan CEZ Romania’ya ait 600-megavatlık Fantanele rüzgâr santralı ve ABD’nin Oregon eyaletinde inşası devam eden ve dünyanın en büyük rüzgâr santralı olan 845 megavatlık Caithness Energy ve GE Financial Services’a ait Shepherds Flats rüzgâr projeleri.

  21 Haziran 2011, Salı günü, New York’ta düzenlenen ”Amerikan Yenilenebilir Enerji Konferansı”nda  konsorsiyum tarafından yapılan açıklamada GAMA Enerji Genel Müdürü Semih Ergür, “Bu rüzgâr santralları daha temiz bir çevre sağlamakla kalmayacak aynı zamanda yeni iş alanları ve istihdam yaratacaktır. Bunların yanı sıra şirketimizin büyümesini destekleyecek ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır” dedi.

  Amerikan Yenilenebilir Enerji Konseyi tarafından Wall Street’de  düzenlenen “Yenilenebilir Enerji Finansmanı” başlıklı toplantıda GE EFS,  Power and Renewable Energy Genel Müdürü Kevin Walsh, “Küresel bir yatırımcı olarak Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki ihtiyaçlarına cevap verebilmek için, sürdürülebilir, etkili ve çevre dostu bir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisinde ülkedeki yatırımlarımızı genişletmekten dolayı son derece mutluyuz” dedi.

  GE Renewables Europe’ın Genel Müdürü Stephan Ritter ise “Türkiye’nin rüzgâr enerjisi piyasasının çok büyük bir potansiyeli var” dedi. “Bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmek için GAMA Enerji gibi bu alanda faaliyet gösteren şirketlerle çalışma kararı almış durumdayız. Etkinlik, dayanıklılık ve şebeke bağlantısı özellikleri bakımından bizim kurulu rüzgâr türbinlerimiz arasında en gelişmişi olan 2,5 megavatlık seri, bu gibi şiddetli rüzgârlara sahip bir bölge için idealdir.”diye ekledi.

  GE EFS-GAMA Enerji ortak girişimi ayrıca Sares’in 350 kilometre güneyinde 10 megavat kapasiteli Karadağ rüzgâr santralının da geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir. Sares’te olduğu gibi, GE’nin 2.5 MW’lık türbinlerinin kullanılacağı Karadağ Rüzgar Santralı’nın inşasına bu yılın üçüncü çeyreğinde başlanılacak olup, gelecek yılın ikinci çeyreğinde de tamamlanması planmaktadır. Hem Sares hem de Karadağ Rüzgar Santralları’nın yatırımcısı olan GAMA Enerji aynı zamanda da santralların işletmeciliğinide yürütecektir.

  GAMA Enerji, bu iki rüzgâr santralının Türkiye’de ortalama 59.000 ev için yeterli elektrik üreteceğini ve yılda 80.000 ton sera gazı salınımının önlenmesini sağlayacağını öngörmektedir. Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, 2020 senesine kadar ülkenin elektriğinin yüzde 20’sini yenilenebilir kaynaklar kullanarak üretmeyi hedeflemektedir.

   

 • 18.06.2011GAMA Güç Sistemleri ve GAMA Endüstri, ICCI 2011-17. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı'na katıldı.
  Sektörde önemli yere sahip ve yeni uygulamaların takipçisi olan GAMA Güç Sistemleri ve GAMA Endüstri şirketlerimiz bu önemli etkinliğe katılarak sektör temsilcileri ile bilgi ve tecrübelerini paylaştılar.

  Dünya enerji sektörü ile ülkemiz enerji sektörüne genel bakış çerçevesinde, enerjide liberalleşme ve yeniden yapılanma, talep ve arz projeksiyonları, AB enerji politikaları gibi konuların yanı sıra; kojenerasyon, yüksek verimli enerji üretim teknolojileri, enerji tesis işletmeciliği, yenilenebilir enerji, atık yönetimi, geri dönüşüm sistemleri, çevre teknolojileri gibi teknik konular hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımına olanak sağlaması bakımından, bu konferans sektör temsilcilerini biraraya getiren önemli bir platform haline geldi.
 • 07.06.2011Enerji sektörünün kilometre taşı; Metcap Enerji, entegre yenilenebilir kaynaklı kombine-çevrim enerji santralı için, GE’nin yeni Flex Efficiency teknolojisini seçti.

  Projenin Mühendislik, Satın alma ve Taahhüt (EPC) hizmetleri GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş. tarafından sağlanacak.

  • Dönüm noktası niteliğine sahip bu proje, Türkiye enerji şebekesinin daha çok rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve doğalgaz kullanabilmesine olanak tanıyacak
  • GE teknolojisi, rüzgar ve güneşle eşi görülmemiş bir bütünleşme sayesinde, santral verimliliğini %70’lerin üzerine çıkaracak
  • eSolar, entegre güneş termal teknolojisi sağlayacak


  İTALYA, MİLANO – 7 Haziran 2011 – PowerGen Europe 2011 enerji fuarında bugün, GE’nin (NYSE: GE) büyük buluşu FlexEfficiency* teknolojisinin, bir Türk yatırımcı ve proje geliştiricisi olan Metcap Enerji Yatırımları San. ve Tic. A.Ş. tarafından geliştirilen en son teknolojiye sahip yeni bir enerji santrali için seçildiği açıklandı. Proje dünyanın ilk Entegre Yenilenebilir Kaynaklı Kombine Çevrim¹ (IRCC) Enerji Santralini inşa edecek.  

  Ekipman ve kontrol sistemleri bir bütün olarak tasarlanan santrale GE’nin FlexEfficiency teknolojisinin esnekliği sayesinde doğalgaz, rüzgar ve yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sorunsuzca entegre edilebildi. FlexEfficiency 50 IR santrali esnek işletim için yeni nesil bir 50 Hz 9FB Gaz türbini, bir buhar türbini, bir jeneratör, 22 MW GE rüzgar türbinleri ve 50 MW eSolar yoğunlaştırlımış güneş teknolojisi eklenerek ve bunların tümü bir GE Mark* VIe santral kontrol sistemi ile entegre edilerek tasarlandı.

  GE Power & Water Termal Ürünler Başkanı Paul Browning, “Dönüm noktası niteliğindeki FlexEfficiency teknolojimizi geçtiğimiz günlerde halka açıklarken, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha temiz, daha ulaşılabilir ve daha güvenilir enerji üretmek üzere doğalgazla birleştirilmesinin daha iyi olabileceğinden bahsettik.  İki yenilenebilir teknolojiyi ve doğalgazı aynı enerji santralinde ilk kez birleştiren bu proje, FlexEfficiency teknolojisine neden yatırım yaptığımızı ve bu teknolojinin güç şebekesinin geleceği için neler yapabileceğini mükemmel şekilde sergilemektedir. Entegre yenilenebilir kombine çevrim enerji, GE Energy için önemli bir büyüme fırsatını temsil etmektedir.  Metcap’in saha koşullarında %66 santral verimliliğine ulaşacağız. Bu teknoloji bize, gelecekteki projelerde %70’in üzerinde verim sunabilme kapasitesi sağlamaktadır”, dedi.

  Browning, “Ortağımız Metcap, enerji üretiminde öncü bir firmadır. Bu projeyle, doğalgazla yenilenebilir enerjinin verimli şekilde entegrasyonu için yeni bir küresel standart oluşturmuştur. eSolar yatırımımız GE Energy için gelecekte nasıl büyüme fırsatları yaratacağının ilk örneğidir. Şimdiden sektörde bu teknolojiye büyük ilgi oluştuğunu görüyoruz. Bu, GE’nin ecomagination girişiminde bir başka büyük adımdır ve daha temiz, ulaşılabilir enerji geleceği yaratma taahhüdümüzle uyumludur”, diye ekledi.

  Enerji santrali Türkiye’de Karaman’da kurulacak. Saha koşullarında 600.000’den fazla haneye elektrik sağlayabilen 530 megavat güce sahip olacak. 2015 yılında ticari kullanıma girmesi planlanan santralin Mühendislik, Satın Alma ve Taahhüt (EPC) hizmetleri GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş. tarafından sağlanacak.

  Metcap Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Metin “Metcap artmakta olan enerji ihtiyacına, çevresel sorumluluğa ve ekonomik büyümeye cevap verecek projeler geliştirirken,  su kaynaklarının da korunması gerektiğine inanıyor.  GE’nin FlexEfficiency teknolojisi, diğer ileri teknoloji seçenekleriyle karşılaştırıldı ve vizyonumuza en iyi uyumu sağladığı için tercih edildi. Enerji santrali, rekor düzeydeki yakıt verimliliğine ek olarak sıfır sıvı tahliyesine, düşük emisyona ve 28 dakikalık başlama kapasitesiyle yüksek reaksiyon hızına sahip. Hızını IRCC enerji santralinin tüm öğelerinin tek düğme ile çalışmaya başlamasını sağlayan entegre bir kumanda sistemine borçlu.  Üstelik yapılan yatırım oldukça cazip mali getiri sağlayacak şekilde gerçekleştirildi.  Bu yaklaşımın enerji üretiminin geleceğini temsil ettiğine inanıyorum”, dedi.

  GAMA Güç Sistemleri Yönetim Kurulu üyesi ve genel müdür yardımcısı Gökhan İnanç, “GAMA olarak GE ile birlikte türünün ilk örneği entegre yenilebilir kaynaklı kombine çevrim enerji santrali projesine dâhil olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. GAMA’nın adı her zaman zorlu projeler ile anılmıştır. MetCap’in lider teknoloji kullanma kararının FlexEfficiency, sıfır sıvı tahliyesi,  tek düğme ile çalışmaya başlatma gibi birçok yeniliği uygulamayı sağlayacağı bir başka projeyi daha başarıyla tamamlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu projenin, Orta Doğu gibi güneş ışığı ve rüzgârın bol olduğu yerlerde enerji üretimi yatırımları için bir standart belirleyeceğine inanıyoruz”, dedi.


  GE Energy Batı Avrupa Başkanı Ricardo Cordoba ise “Geçen yıl müşterilerimizle FlexEfficiency 50 teknolojisi hakkında konuşmaya başladığımızdan beri, santralin bir arada sunabileceği eşsiz esneklik ve verimlilik birleşimine ilgi son derece yüksek. Sadece iki kısa hafta içinde, Avrupa’da ilk müşterimiz olan MetCap Energy'nin duyurusunu yaptık. Bu çığır açan teknoloji müşterilerimiz tarafından benimseniyor. Bu teknolojinin endüstriyi tamamen değiştireceğine inanıyoruz”, dedi.
  GE 6 Haziran’da, yeni nesil yoğunlaştırılmış güneş enerjisi teknoloji tedarikçisi olan eSolar için bir yatırım ve lisans sözleşmesi yaptığını açıkladı. GE sözleşme kapsamında, eSolar teknolojisi ve yazılımını IRCC’lerde ve bağımsız yoğunlaştırılmış güneş enerji santrallerinde kullanma ve birleştirme hakkı verecek.

  eSolar CEO’su John Van Scoter “eSolar olarak yoğunlastırlımıs güneş  kule teknolojimizi GE’nin rüzgar ve FlexEfficiency gaz yakıtlı teknolojileri ile birleştirerek çığır açan bu projeye dahil olmaktan gurur duyuyoruz. Yoğunlaştırılmış güneş teknolojisinin diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı önemli bir avantajı, termal enerji santralleri ile bütünleşebilmesi ve böylece rüzgar ve güneş ışığının hava durumuna bağlı değişkenliğinin neden olduğu kesinti sorunlarını hafifletebilmesidir. Bu bizim için heyecan verici yeni bir uygulamadır ve GE ile yapmış olduğumuz yeni güçbirliğinin işlerimiz için önemli bir büyüme potansiyeli oluşturacağının açık bir kanıtıdır”, dedi.

  FlexEfficiency 50 enerji santrali GE’nin, daha temiz ve daha verimli enerji elde etmek amacıyla gerçekleştirdiği AR-GE çalışmalarına 500 milyon doların üzerinde bir yatırımının sonucudur. GE Güney Carolina Greenville’de yeni teknolojisinin test edilmesini sağlayacak türünün ilk örneği “tam yük hızı test tesisine” 170 milyon dolarlık yatırım yaptığını da belirtmiştir. Metcap ve eSolar anlaşmalarına ek olarak, GE Harbin Electric Co.Ltd. ile FlexEfficiency ürününün Çin’de tanıtımı için bir ön anlaşma imzalamıştır. Harbin 2003 yılından bu yana Çin’deki projelere heavy duty gaz türbinleri sağlamak üzere GE ile birlikte çalışmaktadır.

 • 25.02.2011Libya’daki çalışanlarımızı Sirte’den Türkiye’ye getirme çalışmaları tamamlanmıştır.

  Sirte’den Türkiye’ye çalışanlarımızı getirme çalışmaları 25 Şubat 2011, saat 21:15 itibarI tamamlanmıştır.
   
  GAMA Endüstri'nin Libya Projesindeki tahliye durumu şöyledir:
   

  • Tahliye edilen Türk Personeli toplamı : 722 personel,
  • Tahliye edilen diğer ülke vatandaşları : 225 personel  (ağırlıklı Mısırlı)
  • Toplam Tahliye edilen GAMA Personeli  947 kişi

   
  Ayrıca GAMA çalışanlarının yanısıra Sirte’de mahsur kalan Erkoç İnşaatın 38 ve Eren İnşaatın 11 çalışanı ile 3 Türk Ziyaretçi de Türkiye’ye son kalkan uçağımızda getirtme imkanımız olmuştur.
   
  Dolayısı ile Tahliye edilen toplam (GAMA, taşeronları, Erkoç, Eren-Türk yabancı) 999 kişi olmuştur.

 • 18.01.2011GAMA Enerji, AGE Enerji ile anlaşma sağladı.
   
  GAMA Enerji, 23 Aralık 2010 tarihinde devreye alınan Sares Rüzgar Enerjisi Santralı'nın üretiminin 1 yıl süreyle AGE Enerji’ye satılmasına ilişkin elektrik enerjisi alım/satım sözleşmesini imzaladı. GAMA Enerji’nin iştiraki olan Garet Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş bünyesinde bulunan 22,5 MW kapasitesindeki santral Çanakkale ili Ezine ilçesinde bulunuyor. Santralin yıllık yaklaşık 90 milyon kWh elektrik üretmesi bekleniyor.
   
  Anlaşma sonrası Türkiye’deki genel durumu değerlendirelen GAMA Enerji Ticaret Müdürü Orkun Eyilik “Değişken spot elektrik fiyatları sebebiyle büyük hacimli tüketim portföylerine sahip toptan satış ve dağıtım şirketleri fiyat belirsizliğine çok daha yüksek oranda maruz kalıyor. Bu yüzden özelden özele ya da tedarikçiler arasında yapılan toptan ticarete konu sözleşmelerin sayısı giderek artacak.” açıklamasında bulundu. Piyasa risklerinin yönetilmesi ve paylaşılması için yurtdışında da sıkça uygulanan, en etkin enstrümanlardan biri olan ‘uzun vadeli tedarik anlaşmaları’ özellikle de üretim tesislerinin inşaata başlamadan enerji ticaretini gerçekleştirmeleri yoluyla piyasa katılımcılarına daha etkin risk yönetimi sağlamada yardımcı olacak. Mevcut durumda bu işlemler Türkiye elektrik piyasasında giderek artmakta ve piyasayı geliştirmektedir.

   

 • 28.12.2010Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri’nde 2.lik ödülü GAMA’nın.
  Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen “Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni” Ankara’da gerçekleşti. Törende dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi listesine giren 33 Türk firmasına ödüllerini Başbakan Erdoğan ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan verdi.

  Listeye girenlerin başında ENKA, GAMA ve Rönesans yer aldı. Engineering News Record’un listesi bir önceki yılda yurtdışındaki işlerden elde edilen ciro rakamı esas alınarak hazırlanmaktadır. Türkiye, 2010’da firma sayısı itibariyle Çin’den sonra ikinciliğini korudu.
 • 15.12.2010Hatay-Erzin doğalgaz kombine çevrim santralı projesinin sözleşmesi imzalandı.
  İrlanda ve Rusya’da yakın zamanda iki büyük kombine çevrim santralinin yapımını tamamlayan GE ve GAMA Güç Sistemleri konsorsiyumu; Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Hatay’ın Erzin ilçesinde yapılacak kombine çevrim elektrik santrali inşası için anahtar teslim yüklenici olarak seçildi. GAMA Güç Sistemleri ve GE firmalarının konsorsiyum halinde verdiği sabit fiyat ve süreli EPC teklifi Hatay’ın Erzin ilçesinde yapılacak olan yaklaşık 900 MW gücündeki santral için uygun görüldü.
   
  Türkiye’nin önde gelen yatırımcı kuruluşlarından olan Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. ve GE ve GAMA Güç Sistemleri konsorsiyumu arasında 15 Aralık 2010 tarihinde projenin anahtar teslimi inşası için bir sözleşme imzalandı. Santralin 2014 tarihinde devreye alınması planlanıyor.
   
  GE ve GAMA Güç Sistemleri konsorsiyumu dünya çapında elde ettiği EPC yapımı santral tecrübesi ile, bugüne kadar yaklaşık 2,000 MW gücünde elektrik üretme kapasitesine sahip enerji santrallerinin yapımında rol aldı. 
   
  En ileri teknoloji standartları kullanılarak yapılacak olan Hatay-Erzin enerji santrali piyasa şartlarının gerektirdiği esnek operasyon ihtiyacını yüksek verimlilikle karşılayacak. Gelişmiş yanma sistemi ile donatılacak olan santral çevre emisyon kriterlerine ve batı standartlarına son derece uyumlu olacak.
   
  Konsorsiyum ortağı GE ana enerji üretim ekipmanlarının (Gaz ve Buhar Türbini ve kazanlar) tedarikinden, diğer ortak olan GAMA Güç Sistemleri ise genel ve detay mühendislik hizmetlerinden, tüm inşaat ve elektromekanik montaj işlerinden ve aynı zamanda bu kapsam dışında kalan ilgili ekipman ve sistemlerin tedarikinden sorumlu olacaktır.
 • 06.12.2010GAMA ve GE bir haftada iki elektrik santralı açtı.
  GAMA ve GE tarafından geçtiğimiz hafta Rusya’da işletmeye açılan Shatura Elektrik Santral’ının ardından, aynı konsorsiyum İrlanda’daki Whitegate Elektrik Santralı’nı da tamamlayarak bir haftada iki büyük enerji santrali açtı.
   
  İrlanda Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci kenti olan Cork’un güneyindeki Whitegate şehrinde GAMA ve General Electric konsorsiyumu tarafından yapımı tamamlanan 450 MW gücündeki kombine çevrim elektrik santrali işletmeye açıldı. GAMA yöneticileri ve İrlanda Cumhuriyeti Dışişleri BakanıMicheal Martin’nin katıldıkları törenle birlikte Whitegate Elektrik Santrali İrlanda’nın tek doğalgaz dağıtım ve tedarik şirketi (ve projenin işvereni) Bord Gais Eirann’a devredildi.
   
  Ağustos 2007’de imzalanan bir anlaşmayla yapımına başlanan ve anahtar teslimi inşa edilen Whitegate Enerji Santrali, yaklaşık 300 milyon Euro sözleşme bedeline sahip ve aynı zamanda İrlanda’nın kurulu gücünün yaklaşık yüzde 10’u oranındaki enerji ihtiyacını karşılayacak. 
   
  Elektirik üretim ve dağıtım sektöründe de faaliyet gösteren Bord Gais için doğalgaz ile çalışan ilk elektirik santralı olan Whitegate Enerji Santrali, Avrupa Birliği normları çerçevesinde en yüksek iş güvenliği standardlarında gerçekleştirilerek İrlanda resmi makamları tarafından iş güvenliği konusunda ödüle lâyık görüldü. GAMA tarafından İrlanda’da tamamlanan beşinci enerji santrali olan Whitegate Elektrik Sanrali’nin devreye girmiş olmasıyla, GAMA tarafından yapılan santraller İrlanda’nın elektriğinin yüzde 30’unu karşılayacak.
   
  Tamamlanan Whitegate Elektrik santralinin işletmeye başlamasına ilişkin olarak bir değerlendirme yapan GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü, daha önce GAMA’nın İrlanda’da birçok iş tamamladığını ve Whitegate SantralI’nIn bunların arasındaki en büyük proje olduğunu ifade etti. Ergil Ersü, GAMA’nın İrlanda’da konut, otoyol, ofis binası ve elektrik santralleri yaptığına ve başarıyla tamamladığına dikkat çekerek, son dönemde ekonomik kriz nedeniyle gündemde olan bu ülkede GAMA’nın kurulu güç toplamını 1.500 MW büyüklüğüne çıkardıklarını belirtti.
   
  Konsorsiyum ortağı GE projenin ana güç bloğundaki gaz türbini, buhar türbini ve jeneratör ekipmanlarının tedarikini, GAMA Güç Sistemleri ise enerji santralinin inşaat ve montajı, mühendisliği ve ana güç bloğu haricindeki tüm ekipmanların tedarikini tamamladı.

   

 • 24.11.2010GAMA ve GE tarafından Rusya’da tamamlanan 400 MW’lık elektrik santralı açıldı.
  2007 Temmuz ayında imzalanan anlaşma ile Moskova’nın doğusundaki Shatura şehrinde yapımına başlanan 400 MW gücünde kombine çevrim elektrik santralı GAMA ve GE konsorsiyumu tarafından tamamlanarak işletmeye açıldı. Anahtar teslimi inşa edilen ve yaklaşık 300 milyon Euro sözleşme bedeli olan tesis, Moskova bölgesinin önemli ölçüde enerji ihtiyacını karşılayacak olması, E.ON’un Rusya'daki ilk yeni kapasite yatırımı olması ve yabancı bir grubun Rusya’da tamamladığı ilk EPC (Mühendislik-Tedarik-Yapım) işi olması nedenleriyle büyük öneme sahiptir.
   
  Projenin yapımında; konsorsiyum ortaklarından GE ana güç bloğundaki gaz türbini, buhar türbini ve atık ısı kazanı gibi ekipmanların tedarikini, GAMA Güç Sistemleri enerji santralinin mühendisliği, ana güç bloğu dışındaki tüm ekipmanların tedariği, tüm tesisin inşaatı ve montajı ve diğer işleri planlanan zamandan önce tamamladı. 
   
  Şu ana kadar yaklaşık 19,000 MW toplam gücünde enerji santralı inşasında görev alan ve enerji santrallarının EPC bazında yapımında dünya çapında deneyime sahip olan GAMA Güç Sistemleri’nin, Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Surgut şehrinde sözleşme bedeli yaklaşık 600 milyon Euro civarında olan 800 MW kapasiteli elektrik santralini de 2011 yılında tamamlanması bekleniyor.
   
  GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü, yapımı tamamlanan Shatura santralin işletmeye başlamış olmasından büyük gurur duyduklarını belirterek, GAMA’nın Rusya’nın ağır sanayisinde önemli bir rol üstlendiğini vurguladı. Ergil Ersü, Rusya’da yapımı 2009 yılında tamamlanan Vyksa şehrindeki 420 milyon dolarlık sözleşme bedeline sahip çelik haddehane projesi ve Kaluga şehrinde yer alan 277 milyon dolar sözleşme bedeline sahip Electrosteel Melting and Casting Complex projelerinin tamamlanması ile yıllık 944 bin ton profil ve inşaat demiri üretim kapasitesine sahip olacağını sözlerine ekledi.
 • 25.09.2010GAMA 2010 yılında da dünyanın en büyük müteahhitleri arasında.
  McGraw-Hill/Engineering News-Record (ENR) dergisi tarafından her yıl yayınlanan "Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhit Firması" listesi 25 Ağustos 2010 tarihli dergide yer aldı ve GAMA bu yıl 68. sırada yer aldı. Sıralama firmaların kendi ülkeleri dışındaki yapım faaliyetlerinden yıl içinde elde ettikleri gelirlere göre yapılıyor. GAMA Grubu yapım firmaları bu sıralamada geçen yıl 66. olmuştu.
   
  ENR’ın bu yılki en büyük 225 uluslararası müteahhit firmaları arasında yer bulan 33 Türk firması arasında GAMA en büyük ikinci Türk firması olurken, Türkiye Çin’den sonra listede en çok firması olan ikinci ülke konumunu korudu.
   
  Firmaların kendi ülkeleri de dahil üstlendikleri bütün projelerden elde ettikleri gelirler dikkate alınarak yapılan en büyük 225 Global Müteahhit sıralamasında ise GAMA bu yıl 143. oldu.
 • 01.06.2010ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü’nü GAMA Holding Onursal Başkanı Erol ÜÇER aldı.
  ODTÜ’nün kuruluşunun 54. Yılı kapsamında düzenlenen törende GAMA Holding Onursal Başkanı Erol Üçer Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.
   
  ODTÜ Senatosunun her yıl bilim, teknoloji ve sanat alanında ulusal ve uluslararası başarıya ulaşmış ve toplumun gelişmesine ve çağdaşlaşmasına önemli katkılarda bulunmuş kişilere verilen ödülü, bu yıl, inşaat, taahhüt ve enerji sektörlerinde başardığı projeler ve getirdiği yeniliklerle ülke ekonomisinin gelişmesinde önemli rol oynayan GAMA Holding’in kuruluşunda ve gelişmesindeki vizyoner liderlik; iş dünyasında örnek alınan, güvenilir ve saygın kişiliğe sahip olması; bir sanat sever olarak Türk sanat değerlerinin korunması ve sanat yaşamımızın geliştirilmesi için yürüttüğü çalışmalar; korunmaya muhtaç çocuk ve gençlere yardım eli uzatan ve gençlerin eğitim olanaklarının iyileştirilmesi için sürekli projeler üreten bir toplum önderi olması; ÖDTÜ’ye ve diğer eğitim kurumlarına verdiği büyük maddi ve manevi destekler; sağladığı maddi yardımın yanı sıra kendi zamanını ve birikimini cömertçe sunan gerçek bir yardımsever, sosyal sorumluluk sahibi örnek bir insan olması nedenleriyle ÖDTÜ Senatosu tarafından Erol Üçer’e verilmesi uygun görülmüştür.
   
  Ödülünü Rektör Ahmet Acar’ın elinden alan Üçer, bunun hayatında aldığı en büyük ödül olduğunu ifade etti. Yaptığı konuşmada, GAMA’nın ilk yıllarında mühendisler arasında ODTÜ mezunlarına öncelik verdiklerini  belirten Üçer, “Geçtiğimiz yıllar, bize ne kadar doğru bir karar aldığımızı gösterdi, bu arkadaşlarımız daha sonra ortaklarımız, yöneticilerimiz oldu.” dedi. Ayrıca Üçer, bu ödülün eğitim sorunlarıyla ilgilenme azmini ve cesaretini arttırdığını da belirtti.
 • 29.04.2010GAMA ve GE Türkiye'deki ilk rüzgâr projelerini hayata geçiriyor.
  GAMA Holding A.Ş. ile GE’nin iş birimlerinden GE Energy Financial Services ortak yatırımı olan GAMA Enerji A.Ş., ülkemizin batı bölgesinde bulunan 22,5 megavatlık Sares ve 10 megavatlık Karadağ rüzgâr çiftliklerinde gerçekleşecek, Türkiye’deki ilk rüzgâr enerjisi projelerini duyurdu. Toplam 54 milyon euro'ya mal olacak projede, GE’nin 2,5 megavatlık rüzgâr türbinleri kullanılacak.
   
  Bu projelerde geliştirme ve yatırımı GAMA Enerji üstlenirken, 44 milyon euro'luk finansmanı da Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) gerçekleştirdi. GE Energy, tedarik edeceği 13 türbini bir hizmet anlaşması kapsamında işletecek ve bakımını yapacak. 
   
  Projelerde üretilecek elektrik ticari piyasaya satılacak veya Türkiye’de düzenlenmiş tarife garantisinden yararlanacak. İnşaatına gelecek hafta başlanacak Sares rüzgâr çiftliğinin bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Karadağ projesinin inşaatının ise bu yıl içerisinde başlaması ve 2011’in ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.
   
  GAMA Enerji’nin tahminlerine göre, rüzgâr çiftlikleri yaklaşık 59.000 eve güç sağlayacak kadar elektrik üretecek ve yılda yaklaşık 80.000 ton sera gazı salınımını önleyecek. 
   
  GAMA Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü M. Arif Özozan, “Toplam proje tutarlarının 45 milyon avro olması beklenen 22,5 MW’lık Sares ve 10 MW’lık Karadağ Rüzgâr Enerjisi santralleri için bugün TSKB’nin düzenlediği ve koordine ettiği finansmanın sözleşmesini imzaladık. Temiz enerjiye dayalı üretimi sayesinde çevre dostu olan ve bulunduğu bölgede istihdam sağlayacak rüzgâr santralleri hem Gama Enerji’nin büyüme hedeflerini destekleyecek, hem de Türkiye’nin koymuş olduğu yenilenebilir enerji kapsamlı hedeflere ciddi katkı sağlayacak. Bunun yanı sıra başta yöre halkı olmak üzere ülkemize ekonomik anlamda da önemli katma değerler sağlayacak.”
   
  GAMA Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Aza Hakan Özman da yaptığı değerlendirmede, “Bu iki rüzgâr santrali projesi GE ile üretim ortaklığımızın büyümesini ve Türkiye’nin büyüyen enerji sektörüne yatırım yapmaktaki kararlılığımızı temsil ediyor” dedi.
   
  GE Energy Financial Services Avrupa Genel Müdürü Andrew Marsden, “Bu yatırım GAMA Enerji’nin yüksek kaliteli enerji projelerini geliştirme ve gerçekleştirme yeteneğini ortaya koyuyor,” ded “Ayrıca bu yatırım müşterilerin çevresel zorlukları çözmelerine yardımcı olması bakımından GE’nin ecomagination programıyla da uyumlu ve küresel büyümemize katkıda bulunuyor.” ürkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, 2020 itibariyle elektrik üretiminin yüzde 20’sini yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi planlıyor. Ülkenin rüzgâr enerjisi alanında 88 gigavatlık tahmini potansiyelinin yalnızca 600 megavatını geliştirmiş durumda olduğunu belirten Marsden, “GE Energy Financial Services Türkiye’yi, devlet düzenlemeleri ve tarifeleri uygun biçimde belirlendiği takdirde büyük başarı yakalayabilecek heyecan verici bir yenilenebilir enerji pazarı olarak görüyor,” dedi.  
 • 24.03.2010Riga 420 MW kojenerasyon santralı - ikinci faz projesi Letonya’da imzalandı.

   

  Riga 420 MW Kojenerasyon Santralı – İkinci Faz Projesi'nin, Letonya’daki en büyük şirketlerden biri olan işvereni Letonya elektrik idaresi Latvenergo ile 3 Mart 2010 tarihinde sözleşme imzalanmıştır ve projenin yapım süreci resmen başlamıştır. Proje tamamlandığında 410 MW elektrik ve 270 MW termal kapasiteye sahip olacaktır. Projenin 39 ayda bitirilmesi planlanmaktadır. 
   
  Proje için gaz türbini GE’den, buhar türbini Siemens’den temin edilecektir. Proje’nin finansmanı için, Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından 02 Aralık 2008 tarihinde ve Avrupa Kalkınma ve Geliştirme Bankası (EBRD) tarafından 12 Ocak 2010 tarihinde kısmi finansman paketleri sağlanmıştır. Proje tamamlandığında, Letonya’nın kurulu gücünün yaklaşık %15’ini üretecektir.
 • 27.12.2009GAMA Enerji’nin önemli yatırımlarından Lamas III ve IV hidroelektrik santralı Mersin’de törenle açıldı.

   

   

  Lamas III ve IV Hidroelektrik Santrali ,Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün 55. Yıl kutlaması amacıyla düzenlenen görkemli törende hizmete girdi. 55 tesisin Toplu Açılış Töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla İstanbul-Sütlüce Kongre Merkezi’nden  gerçekleştirildi.

   

  Mersin’in Erdemli ilçesinde Lamas çayı üzerine kurulan nehir tipi hidroelektrik santralin açılışı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen, Mersin Milletvekili Ali Er, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, DSİ Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz ve Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe tarafından gerçekleştirildi.  İstanbul Sütlüce’ deki DSİ 55. Yıl törenine canlı bağlanan Lamas III ve IV Hidroelektrik Santralinde, tesis ile ilgili bilgileri Vali Hüseyin Aksoy aktardı. 37.3 MW kurulu güce sahip olan Lamas III ve IV Hidroelektrik Santralinin katılımı ile birlikte Mersin’in üretim kapatisesinin yüzde 37’ye çıktığını belirten Vali Aksoy, bu yatırımda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Öngörülen tamamlanma tarihinden yaklaşık bir buçuk yıl önce hizmete alınması başarılan tesisin yapımına 2007 yılında başlanıldığı ve iki sene içinde bitirildiği belirtildi. İki tesiste toplam dört türbin ünitesi bulunan Lamas III ve IV Hidroelektrik Santrali’nin yılda 150 milyon KWh saatlik üretim yapması hedefleniyor.
 • 26.12.2009GAMA, "Avrupa’nın En Büyük Yüz Müteahhit Firması" listesinde.
  Denetim, danışmanlık ve kurumsal finansman alanında hizmet veren Deloitte LLP (İngiltere) tarafından hazırlanan ve Avrupa'nın en büyük 100 inşaat şirketini inceleyen "European Powers of Construction" raporunun 2009 yılı sayısı yayınlandı ve raporda yer alan Avrupa'nın en büyük 100 inşaat şirketi listesine girmeyi başaran iki Türk firmasından biri GAMA oldu.
   
  Deloitte'un yaptığı açıklamada, GAMA Holding A.Ş. 2008 yılında taahhüt işlerinden sağladığı 735 milyon Euro ciro ile ilk kez bu yıl listeye 85'inci sıradan girdi.
   
  Diğer taraftan ENR Dergisi’nin dünyanın en büyük müteahhit firmalarını, faal oldukları  sektörler bazında, 2008 yılı taahhüt gelirlerini dikkate alarak değerlendirdiği listeler de 28.12.2009 tarihli "ENR - Global Sourcebook-2009" sayısında yayınlandı. Buna göre GAMA;
  • Dünyada Endüstriyel Proses / Demir-Çelik Sektörünün En Büyük Uluslararası Müteahhitleri" listesinde 5. sırada;
  • Dünyada Fosil Yakıtlı Enerji Santralları Sektörünün En Büyük Uluslararası Müteahhitleri” listesinde ise 11. sırada yer aldı.
 • 01.12.2009Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, DİSİ projesinin inşaat işlerinin açılış törenine katıldı.

   

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ürdün Başbakanı Nadir Dahari kurdele keserek, Ürdün’nün güneyindeki Disi Mudawarra bölgesinde bulunan ve yerin 600 metre altından su çekilmesi ve bu suyun 325 kilometre uzaklıktaki Amman’a taşınmasını sağlayacak olan projenin inşaatını başlattı. 
   
  Cumhurbaşkanı Gül, törendeki konuşmasında, Disi projesinin önemini vurgulayarak kriz döneminde bile böyle büyük projeler geliştirildiğine dikkat çekti. Ürdün Sulama Bakanı Ebu Suud da;  Türkiye-Ürdün arasında yeni bir işbirliğinin açılacağını ayrıca Ürdün’nün, su güvenliğini sağlamaya çalıştığını, Disi projesinin de bu hedefe ulaşmada büyük katkısı olacağını ifade ederek, bu projeyi gerçekleştirmek için katkıda bulunanlara teşekkür etti.
   
  Ürdün Hükümeti, başkent Amman’nın su ihtiyacını karşılamak için,  Yap-İşlet-Devret esaslı olan proje için 2006 yılı ortalarında çıkılan ihaleyi GAMA Enerji kazanmıştı. Proje, Ürdün’nün güneyindeki Disi Bölgesinde bulunan yeraltı su havzasından 25 yıl süre ile çıkarılacak olan yılda 100 milyon m3 suyun Amman’a taşınması ve Amman’da inşa edilecek depolarda teslim edilmesini kapsamaktadır. Projenin yatırım tutarı 1 milyar USD olup 25 yıllık işletme süresi sonunda  Ürdün Su ve Sulama Bakanlığı’na devredilecektir.
 • 19.09.2009GATE Kazakistan Kashagan elektrik santralı yeni ünitelerinin “EPC” yapımını üstlendi.
  Kazakistan Kashagan Doğal Gaz Elektrik Üretim Santralı'nın “Tranche-3” kapsamında yapılacak olan üniteleri AGIP KCO ile 18 Eylül 2009 tarihinde imzalanan sözleşmeyle GAMA’nın %50 ortak olduğu GATE’ye sipariş edildi.
   
  Mühendislik-Tedarik-Yapım bazında üstlenilen 172 milyon USD bedelli projenin 31 ayda tamamlanması öngörülmektedir. Proje kapsamında Gaz Türbin ve Dizel Jeneratör binasının tasarım, malzeme temini ve inşaat işleri, AGIP KCO tarafından temin edilecek 2 adet 42 MW gaz türbin jeneratörü ve 3 adet 6 MVA dizel jeneratör setinin montajı ve devreye alınması, 110 KV şalt sahasının genişletilmesi, 2 adet 11/110 kV 65 MVA ve 2 adet 20 MVA trafonun, ısıtma, havalandırma, klima (HVAC) tesislerinin, elektrik, boru sistemleri, ana köprü uzantılarının tasarım, temin ve montaj işleri bulunuyor.
 • 01.09.2009GAMA bu yıl da dünyanın en büyük müteahhitleri arasında yer aldı.
  McGraw-Hill/Engineering News-Record (ENR) dergisi tarafından her yıl yayınlanan dünyanın en büyük 225 Uluslararası Müteahhit Firması listesi 31 Ağustos 2009 tarihli dergide yer aldı ve GAMA bu yıl 66. sırada yer aldı. Sıralama firmaların kendi ülkeleri dışındaki yapım faaliyetlerinden yıl içinde elde ettikleri gelirlere göre yapılıyor. GAMA Grubu yapım firmaları bu sıralamada geçen yıl 60. olmuştu.
   
  ENR’ın bu yılki en büyük 225 uluslararası müteahhit firmaları arasında yer bulan 31 Türk firması arasında GAMA en büyük ikinci Türk firması olurken Türkiye Çin’den sonra listede en çok firması olan ikinci ülke konumuna geldi.
   
  Firmaların kendi ülkeleri de dahil üstlendikleri bütün projelerden elde ettikleri gelirler dikkate alınarak yapılan en büyük 225 Global Müteahhit sıralamasında ise GAMA bu yıl da geçen yıl olduğu gibi yine 145. oldu. 
   
  Derginin 2009 yılı sektörel değerlendirme sonuçları Aralık ayında yayınlanacak “The Global Sourcebook”da yer alacak. GAMA, bu değerlendirmelerde endüstriyel tesis yapımında Türkiye’nin en büyük firması olarak öne çıkıyor ve başta enerji sektörü olmak üzere çeşitli sanayi tesislerinin yapımında dünyanın en büyük 10-15 firması içine giriyor.
 • 18.08.2009Kazakistan Kashagan Projesi Oil Tranche-3 sözleşmesi imzalandı.
  Kazakistan Kashagan Ana İşler Projesi - Ek "Oil Trench-3" Ünitesi Gama'nın % 50 hissedar olduğu North Caspian Constructors (NCC) BV tarafından Kazakistan Kashagan'da AGIP KCO için yapılmakta olan Petrol Geliştirme Havzası Ana İşler Projesi kapsamındaki "Oil Tranche-1 ve 2" paketlerine ilave olarak "Oil Tranche-3" paketinin yapımı da 18.08.2009 tarihinde imzalanan Sözleşme Eki ile NCC'ye sipariş edildi. Mevcut malzeme listelerindeki miktarlara göre toplam bedeli yaklaşık 182 milyon USD olarak hesaplanan "Oil Tranche-3" paketinin yapımı Gama'nın % 50 hissedar olduğu GATE tarafından yürütülecek ve proje 30 Haziran 2011'de tamamlanacak.
 • 08.07.2009GAMA Enerji, 1 milyar dolarlık yatırımla Kuzey Ürdün’e su getiriyor.

  Ürdün’ün başkenti Amman ve çevresinde yaşanan ciddi su sorununu çözmeye yardımcı olacak stratejik projede finansman anlaşmaları tamamlanarak önemli bir ilerleme daha sağlandı.

  GAMA Enerji tarafından Ürdün’de gerçekleştirilecek 325 kilometrelik boru hattı inşaatı projesinin ilk finansmanı tamamlandı. Amerikan yatırım kuruluşu OPIC, Avrupa Yatırım Bankası ve Fransız yatırım kuruluşu Proparco tarafından sağlanacak toplam 445 milyon USD tutarında borç finansmanına ek olarak, Ürdün Su ve Sulama Bakanlığı 300 milyon USD’lik hibe sağlayacak. GAMA Enerji ise 190 milyon USD’lik öz kaynakla finansmanı tamamlayacak. Taraflar arasında daha önce imzalanan finansmanın ilk ödemesi dün (Çarşamba) gerçekleştirildi.

  GAMA Holding ve GE Enerji Finansal Hizmetleri ortaklığı olan GAMA Enerji, 1 milyar USD’lik Disi Su Temini Projesi kapsamında, Mudavarra’daki su kaynaklarının yer aldığı Disi’den, Ürdün’ün nüfusu en kalabalık şehri olan başkent Amman’a su pompalayacak 325 kilometre uzunluğundaki boru hattının inşaatını gerçekleştirecek. Söz konusu yatırım ile yeni istihdam sağlanırken, bölgedeki kıt su kaynakları nedeniyle barışa yönelik önemli bir proje de hayata geçirilmiş olacak.

  Ürdün Hükümeti “Disi Su Temini Projesi”ne ülkenin artan nüfusuna daha fazla su temin etme yönündeki stratejik planın bir parçası olarak görüyor. Dünyada suyun en az olduğu ülkeler arasında yer alan Ürdün için Disi projesi kilit bir role sahip. Proje ile Amman ve çevresine yılda 100 milyon metreküpten daha fazla su getirilmiş olacak. 

  Disi projesi, Ürdün ve çevresindeki ülkelerde özel sektör tarafından finanse edilmiş en büyük su temini projesi olma özelliğine sahip. GAMA Enerji, yaklaşık 190 milyon USD tutarında yatırımına ek olarak, Ürdün Su ve Sulama Bakanlığı’ndan 300 milyon USD tutarında hibe sağlayacak. Proje finansmanının kalan tutarı için ABD’nin deniz aşırı özel sektör yatırım kuruluşu OPIC, Avrupa Yatırım Bankası ve Fransız yatırım destekleme kuruluşu Proparco toplam 455 milyon dolarlık borç finansmanı sağlayacak.

  Projenin sahibi olan Ürdün Su ve Sulama Bakanlığı, Avrupa Yatırım Bankası ve Fransa Kalkınma Ajansı (AFD) ile 17 Mayıs tarihinde kredi anlaşmalarını imzalamıştı.

  Disi – Amman Su Boru Hattı Projesi

  Ürdün Hükümeti, 2007 yılında su boru hattının yapım ve işletmesi için Gama ile imtiyaz anlaşması yaptı. Proje, 25 yıllık imtiyaz süresi boyunca Gama Enerji’nin olacak ve daha sonra Ürdün Hükümeti’ne devredilecek.

  Finansman ödemelerinin ilk dilimi dün (Çarşamba) gerçekleştirilirken, inşaatın bu ay başlaması planlanıyor. Proje inşaatının dört yıl sürmesi beklenirken, bu kapsamda yaklaşık 250 bin ton çelik kullanılacak ve bölgede 55 kuyu açılacak. Proje kapsamında, Ürdün’ün Disi bölgesinde yer alan kumtaşı akiferindeki kuyu sahalarından çıkartılacak su 325 kilometre uzunluğundaki boru hattıyla Abu Alanda ve Dabuk su havzalarına taşınacak. Özel amaçla kurulmuş bir şirket olan Disi Amman İşletme ve Bakım LLC şirketi ise işletme ve bakım hizmetlerini sağlayacak.

  Ürdün’ün kişi başına düşen su miktarı dünyadaki en düşük ülkeler arasında yer alıyor. Şu anda sürdürülen uygulamaya göre, Amman kenti sakinleri haftada yalnızca bir defa su alabiliyorlar. Yıllık su tüketimi 900 milyon metre küp olan Ürdün’de 2015 yılı itibariyle gereksinimlerini karşılamak üzere yıllık 1,6 milyar metreküp suya ihtiyaç var. Disi Su Temini Projesi, Ürdün’ün 2015 yılı için öngörülen toplam tüketiminin yaklaşık yüzde 6’sına karşılık gelecek.

  Finansman anlaşmasına imza atan tarafların değerlendirmeleri:

  Ürdün Başbakanı Nader Dahabi yaptığı değerlendirmede, “Bu stratejik proje, su güvenliğinin sağlanması ve ülkedeki su sıkıntısına yönelik bir adım atılması anlamında bir kilometre taşıdır” diyerek görüşlerini ifade etti.

  GAMA Enerji Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi M. Arif Özozan ise konuya ilişkin olarak “GAMA Enerji, Ürdün’ün su sorununu çözmesine, yaşam kalitesini artırmasına ve istihdam yaratarak altyapıyı iyileştirmesine, Ürdün ekonomisine ivme kazandıracak işlere imza atıyor. Dünyadaki ekonomik gerilemenin ortasında 1 milyar dolarlık bir projede finans topluluğundan güvenoyu almış olmaktan da gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

  GE Enerji Finansal Hizmetleri’nin Avrupa Genel Müdürü Andrew Marsden ise şunları ekledi: “GE’nin Ortadoğu’daki faaliyetlerini genişletme taahhüdüne paralel olarak bu önemli proje Ürdün Krallığı’nın önemli su ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olacak.”

  GAMA Holding Stratejik Planlama, Yatırımlar ve Finansman Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Özman ise “Bu proje sayesinde GAMA, bölgede sağlam bir altyapı kalkınma dayanağına sahip olurken, diğer yandan GAMA Enerji’nin büyüme platformunun değeri artacaktır” dedi.

   

     OPIC Başkan Vekili Dr. Lawrence Spinelli ise şunları ifade etti: “Özellikle Ürdün gibi suyun az olduğu bir ülkede su temininin iyileştirilmesi, bir ülkenin karşı karşıya geleceği en önemli kalkınma mücadelesidir. OPIC, Ürdün’deki ciddi su sıkıntısının giderilmesine yardımcı olacak tarihi Disi projesinin bir parçası olmaktan ve bunu GE Enerji Finansal Hizmetler ve projenin diğer ortaklarıyla gerçekleştirmekten büyük bir memnuniyet duymaktadır.”
  Bu fotoğrafta görülen borular, Ürdün’ün nüfusu en kalabalık şehri olan başkent Amman’a yılda 100 milyon metreküpten daha fazla su pompalayacak olan 1 milyar USD tutarındaki ve 325 kilometre uzunluğundaki Disi Su Temini Projesi’nin inşaatında kullanılacak.


 • 22.04.2009GAMA 50.Yıl Konseri düzenlendi.

  GAMA Holding, 50. yaşını duyurduğu ilk etkinlik olarak, 26. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında, 22 Nisan günü, İstanbul Modern Müzik Ensemble konserine sponsor oldu. Şef Kamran İnce yönetiminde, günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden ve Türk Keman Okulu’nun uluslararası temsilcilerinden olan Cihat Aşkın’nın da solist olduğu konserde orkestra, Kayıp Bir Dünya için Müzik ve Düş Çizgileri isimli eserleri seslendirdi.
   
  Sevda Cenap And Müzik Vakfı, 26. Uluslararası Ankara Müzik Festivali 4-30 Nisan 2009 tarihleri arasında düzenlendi. Festivale her yıl olduğu gibi Türk sanatçıların yanı sıra Fransız, Hırvat, Alman, Sloven, İtalyan, Çek ve Belçika’lı sanatçıların katılımı gerçekleşti.

 • 16.03.2009GAMA Holding, 5.Dünya Su Forumu’nda, yabancı basın mensuplarını basın gala yemeğinde ağırladı.  Dünya Su Konseyi tarafından her 3 yılda bir, ev sahibi ülkenin yetkililerinin işbirliği ile düzenlenen Dünya Su Forumu, 192 ülkeden 20.000’e yakın katılımcı ile 16 - 22 Mart 2009, tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşti.

  5. Dünya Su Forumu etkinlikleri kapsamında, GAMA Holding sponsorluğunda 19 Mart, Perşembe akşamı, saat 20:00-23:00’de, Suada‘da (Eski Galatasaray adası) yabancı basın mensuplarının ağırlandığı Basın Gala Yemeği düzenlendi. Yemeğe, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ürdün Su Bakanı Sayın Raed Abou Saoud, 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreteri Oktay Tabasaran, GAMA Holding’i temsilen GAMA Enerji Genel Müdürü Arif Özozan ve GAMA Enerji’nin üst düzey yöneticileri katıldılar.

  Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, yemekte, İstanbul'un iki kıta arasında köprü olması nedeniyle forumun daha geniş bir anlam kazandığını söyledi. Ürdün Su ve Sulama Bakanı Abu Saud, GAMA Holding’in yürüttüğü, ülkesinde kentlere temiz su getirilmesi çalışmasını içeren projeye ilişkin bilgi verdi. Abu Saud, sadece foruma katılmak için gelmediğini, bu projeye ilişkin mali detayları da görüşeceklerini anlattı. 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreteri Tabasaran da forumun Türkiye'de düzenlenmesinin gurur verici olduğunu belirterek, katkıda bulunan herkese teşekkür etti. GAMA Enerji Genel Müdürü Özozan ise Ürdün'de yürütülen proje hakkında da bilgi vererek, "Suyu olumlu ya da olumsuz etkileyen her şey suya ilişkin çalışmalar arasında düşünülebilir. Dünyada suya ilişkin çok çeşitli problemler yaşanıyor. Biz de bu problemlerin çözümüne katkıda bulunmak istiyoruz" diye konuştu .

 • 15.12.2008GAMA, endüstriyel tesis yapım sıralamasında ENR’da 13. sırada
  Kurulduğu yıldan bu yana batıda İrlanda’dan, doğuda Rusya’nın Sakhalin Adası’na kadar uzanan coğrafyada 25 ülkede, 400’ün üzerinde büyük ölçekli projenin yapımını gerçekleştiren GAMA Holding, Bahrey’nin en önemli projelerinden birini yürütüyor. Yapımını üstlendikleri Kombine Çevrim Doğal Gaz Santrali’nin Bahreyn’de ve bölgede en önemli yatırımlar arasında yer aldığını belirten GAMA Güç Sistemleri ve GAMA Endüstri Genel Müdürü Ahmet Ligvani, “Toplam üç üniteden oluşan santralin ilk ünitesinin ateşlemesini 2018 yılı Ekim ayında başarıyla gerçekleştirdik. Projemizi 2019 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.
   
  GAMA Güç Sistemleri’nin, enerji santralleri konusunda globalde önde gelen Mühendislik, Tedarik ve Kurulum (EPC) şirketleri arasında yer aldığını anlatan Ahmet Ligvani, GAMA’nın diğer taahhüt şirketi GAMA Endüstri’nin ise endüstriyel tesisler ve altyapı inşasında globalde en büyük firmalardan biri olduğuna işaret etti. GAMA’nın Türkiye dahil sekiz ülkede 10 bin kişilik iş gücü ile toplam bedeli 3.2 milyar dolara ulaşan projeler yürüttüğünü kaydeden Ligvani, bu ülkeler arasında Bahreyn’in de bulunduğunu hatırlattı.
   
  “Ortadoğu’da kurulan ilk H-Class teknolojisine sahip güç santrali olacak”
  Ahmet Ligvani, Bahreyn’deki bin 800 MW ALBA PS5 Kombine Çevrim Santrali’nin ihalesini kazanan konsorsiyumda yer alarak Ortadoğu’daki projelerine bir yenisini daha eklediklerini belirtti. Söz konusu santralin globalde bir alüminyum tesisi içinde kullanılan ve Ortadoğu’da kurulan ilk H-Class teknolojisine sahip güç santrali olacağına dikkat çeken Ligvani, “ALBA PS5 Kombine Çevrim Doğal Gaz Santrali, ALBA’nın yapımı devam eden altıncı alüminyum döküm hattının elektrik ihtiyacını sağlamak için inşaa ediliyor. Bu döküm hattı tamamlandığında ALBA globaldeki en büyük alüminyum döküm tesisi olacak” diye konuştu.
   
  Toplam üç üniteden oluşan santralin ilk ünitesinin ateşlemesini 2018 yılı Ekim ayında başarıyla gerçekleştirdiklerinin altını çizen Ahmet Ligvani, “Projemizi 2019 yılının Ağustos ayında tamamlamayı hedefliyoruz. Ülkedeki ilk işimizde Bahreyn’in en büyük ve bu bölgedeki en verimli güç santralinin yapımını üstlendik. GAMA’nın bu projedeki başarısının hem Bahreyn hem de Ortadoğu pazarında yerli firmaların önünü açacağını düşünüyoruz” yorumunda bulundu.
  GAMA Endüstri ile de Bahreyn pazarına giriş yapmayı planlıyor.
  Bahreyn’in finans merkezi olma ve ekonomiyi çeşitlendirme yönündeki girişimlerinin devam ettiği dönemde, petrol sahalarından daha büyük hafif kaya petrolü ve derin gaz rezervinin keşfedilmesinin de ülkeye ilave bir ekonomik etki yarattığını dile getiren Ligvani, “Bahreyn’in kalkınma girişimlerine ve projelerinin yürütülmesinde büyük katkı sağlayacak olan bu keşfin ülke ekonomisini kayda değer oranda canlandıracağını düşünüyoruz” dedi. Ligvani, bu gelişmelerle birlikte ülkede yeni iş imkanlarının doğacağını belirterek, “Bu durum, bizim Bahreyn pazarına olan ilgimizi artırıyor. Ülkedeki yeni güç santrali yatırımlarını da yakından takip ediyoruz. Diğer taraftan, Ortadoğu’da 44 yıldır varlığını sürdüren ve bu bölgede 75 büyük ölçekli projenin yapımını gerçekleştiren GAMA Endüstri ile de Bahreyn pazarına girmek için ciddi girişimlerde bulunuyoruz” açıklamasını yaptı.
   
  Türk firmalarının başarılı işlerle kendilerini kanıtlamaları halinde Bahreyn’de kendilerine rahatlıkla yer bulabileceğini belirten Ahmet Ligvani, pazarda devamlılığın önem taşıdığını vurguladı. Ligvani, Türkiye menşeli firmaların danışman ve yerel ortaklık gerekliliği olmadan, serbest ticaret yapabilecek statüye sahip olması halinde başarının artacağına işaret etti.
 • 26.09.2008GAMA Ticaret, Türkiye’nin ilk Seyyar Cerrahi Hastane Projesi ihalesini kazandı.

  GAMA Ticaret ve Turizm A.Ş., Türkiye'nin ilk Seyyar Cerrahi Hastane projesini gerçekleştirmek üzere T.C. Savunma Bakanlığı-Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile sözleşme imzalamıştır. Projede, mobil hastaneler konusunda uzman Norveç’li Uniteam International firmasından destek almaktayız. Proje süresi 18,5 aydır. Proje, Hastane ve İlk Yardım İstasyonu olmak üzere iki tesisten oluşmakta olup Hastane ve İlk Yardım İstasyonunun yapısı Alüminyum ve Çelik konyeynır ve Şişme Çadırlardan oluşmaktadır. Sistemi oluşturan tüm komponentler taktik tekerlekli araçlarla hizmet yerlerine taşınacaktır.

   

  30 Yataklı Seyyar Cerrahi Hastanesi:

   

  Acil, ilk yardım, kanama durdurucu, hayat, uzuv kurtarıcı ileri cerrahi müdahalelerin gerçekleştirildiği, hasta ve yaralıların yoğun bakım ünitesinde izlendiği mobil bir sistemdir. 30 Hasta Yatağı (Gerektiğinde 60 yatağa çıkarılabilecektir) ile 6 Yoğun Bakım Yatağı olmak üzere Toplam 36 Yatak kapasitelidir. Modüler yapıda olup Acil servise gelen bir hasta veya yaralıya, açık havaya çıkmadan, kapalı sistem içinde muayene, tetkik ve tedavi hizmetleri verilecektir. Aynı anda 2 ameliyat yapabilecek kapasitede ameliyathaneye sahiptir. Hastanenin Acil Servis ve Ameliyathane Bölümleri en çok 3 saat içerisinde fonksiyonel hale gelebilecektir.

   

  İlk Yardım İstasyonu:

   

  Hasta ve yaralılar için triajın yapıldığı, hafif yaralıların gerekli tedavilerinin, ağır yaralılar için  hayat kurtarıcı ilk yardım, ileri yaşam desteği ve kanama durdurucu cerrahinin yapıldığı mobil bir sistemdir. 14 Hasta Yatağı ile 6 Yoğun Bakım Yatağı olmak üzere Toplam 20 Yatak kapasitelidir. Modüler yapıda olup bir hasta veya yaralıya, açık havaya çıkmadan, kapalı sistem içinde muayene, tetkik ve tedavi hizmetleri verilecektir. Aynı anda 2 ameliyat yapabilecek kapasitede Ameliyathaneye sahiptir. Triaj Çadırı ve buna bağlı 4 ünite en çok 2 saat içerisinde fonksiyonel hale getirilecektir.

 • 18.08.2008GAMA ENR 2008’de 60. sıraya yükseldi.
 • 25.09.2007GAMA Enerji, Disi Mudawarra-Amman Su İkmal Sistemi projesi ihalesini kazandı.

  Ürdün Hükümeti başkent Amman’nın su ihtiyacını karşılamak için, Yap-İşlet–Devret esaslı olan proje için 2006 yılı ortalarında ihaleye çıkmıştı. Proje, Ürdün’ün güneyindeki Disi Bölgesinde bulunan yeraltı su havzasından 25 yıl süre ile çıkarılacak olan yılda 100 milyon m3 suyun, 320 km çelik boru hattı ile Amman’a taşınması ve Amman’da inşa edilecek depolarda teslim edilmesini kapsamaktadır. Projenin yatırım tutarı 1 milyar USD olup 25 yıllık işletme süresi sonunda Ürdün Su ve Sulama Bakanlığı’na devredilecektir.

  25 Eylül 2007 günü Ürdün Başbakan’ı Marouf Bakhit’in gazetecilere yaptığı açıklamada Türk şirketi GAMA’nın Kuveyt’li ve İspanyol-İtalyan ortak yönetimli iki şirketle rekabet ederek ihaleyi kazandığını belirtmiştir.

  GAMA Holding A.Ş.’nin bir iştiraki olan GAMA Enerji A.Ş., su ve enerji alanının her türünde üretim, iletim, dağıtım ve ticaret faaliyetleri yapmak, enerji yatırımlarıyla ilgili taahhütlere girmek ve GAMA Grubu’nun enerji yatırımlarını bünyesinde toplamak görevini üstlenmiştir.

  GAMA Grubu’nun, Ürdün’de daha önce üstlendiği projeler bulunmaktadır. 1982-1983 yılları arasında Amman’da Ain Ghazal Pis Su Arıtma Tesisi’ni inşaatını gerçekleştiren GAMA, 1983-1986 yılları arasında Khirbet Al Samra’da Atık Su Stabilizasyon Havuzları ve 2004-2006 yılları arasında da Zarka’da 300 MW Samra Kombine Çevirim Santralı’nin mühendislik, satın alma ve taahhüt (EPC) işlerini başarı ile tamamlamıştır.

 • 04.06.2007GAMA Güç Sistemleri, Üsküp Enerji ve Isıtma Santralı, EPC işlerini üstlendi.

  Makedonya’nın Üsküp şehrinde kurulacak kojenerasyon santrali icin GAMA Güç Sistemleri-Alstom konsorsiyumu 11 Mayıs 2007 tarihinde Rus-Makedon TE-TO AD firmasi ile imzalanan sözleşme ile santralın mühendislik, satın alma, yapım ve devreye alma işlerini üstlendi.

  220 MWe elektrik ve Üsküp şehrinin ısınma ihtiyacını karşılayacak 160 MWt termal güce sahip olacak santral için İşe Başlama Emri (NTP) 31 Mayıs 2007 tarihinde verildi. Ağustos 2007 tarihinde yapımına başlanacak santralin İşletmeye alma tarihi olarak 31 Ağustos 2009 hedeflendi.