Devam Eden Projeler

 • 1800 MW PP13 GÜÇ SANTRALI GÜÇ ADASI VE EKİPMAN ELEKTROMEKANİK MONTAJI 1800 MW PP13 GÜÇ SANTRALI GÜÇ ADASI VE EKİPMAN ELEKTROMEKANİK MONTAJI Riyad / SUUDİ ARABİSTAN SEC (Saudi Electricity Company)

  Projenin Tanımı

  GAMA Güç Sistemleri 02 Temmuz 2015 tarihinde Saudi Electricity Company (SEC) ile, Riyad’ın Kuzey Doğusunda Dhurma şehrinden yaklaşık 30 km mesafede olan 1800 MW PP13 Güç Santralı projesinde güç adası ve ekipmanların montaj işleri için sözleşme imzalamıştır.   

  Proje kapsamı 6 adet 7FA Gaz Türbini ve Jeneratörü ile 2 adet HRSG, GE Reheat Double Flow D11 Buhar Türbini, 5 adet Jeneratör Step-up Trafo, 2 adet hava soğutmalı kondenser (her bir ünite 42 hücre içermektedir) ve diğer yardımcı sistem ekipmanları elektromekanik montajı, ön devreye alması ile santralda yer alan binaların yapımını içermektedir. Buna ilave olarak 380kV Şalt sahası anahtar teslimi olarak GAMA tarafından üstlenilmektedir. Mühendislik, satın alma, montaj ve devreye alma işleri GAMA kapsamındadır. 
   
  Projenin ülke için ve SEC için en büyük hedefi 2016 yaz döneminde karşılaşılması öngörülen enerji sorununun bu proje ile giderilebilmesidir. 

   

  Tahmini Bitiş

  Şubat 2018

  Ana Üstlenici

  Worley Parsons

  Notlar

  GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş. yapım işleri yüklenicisidir. 

 • 200 MW HARTHA TERMAL GÜÇ İSTASYONU REHABİLİTASYONU - ÜNİTE 4 200 MW HARTHA TERMAL GÜÇ İSTASYONU REHABİLİTASYONU - ÜNİTE 4 Hartha/ IRAK Irak Elektrik Bakanlığı, Elektrik ve Enerji Üretimi Basra Genel Müdürlüğü

  Projenin Tanımı

  GAMA Güç Sistemleri ve Mitsubishi Hitachi Güç Sistemleri (MHPS), 30 Mart 2015 tarihinde Irak Elektrik Bakanlığı, Elektrik ve Enerji Üretimi Basra Genel Müdürlüğü ile Hartha Ünite-4 Termal Güç İstasyonunun Yenilenmesi için sözleşme imzalamıştır.
  Şu anda Hartha güç istasyonunun; kazan borusunun aşınması, akaryakıt sızıntısı, ocak altından GRF'ye anormal gaz akışı, buhar kazanında çekme kaybı, vakum sistemine hava sızıntısı, erozyon / ST bıçağının çatlaması, buhar sızıntısı, kontrol sistemi arızası, jeneratörün topraklama sorunu, sızdırmazlık yağı sisteminin stabilite eksikliği ve bunlar gibi bir çok ciddi hasarları bulunmaktadır.
   
  Yenileme işlemi; kazan tesisi, türbin tesisi, enstrümantasyon ve kontrol, jeneratör ve elektrikli ekipmanlar kısımlarını içerecektir. Sonuç olarak şu anki Hartha güç istasyonu koşulları, orijinal güç verimliliğini büyük ölçüde düşürmektedir.
   
  Yenilemenin amacı ve beklentiler, Jeneratör veriminin 200 MW'lik orijinal verimine döndürülmesi ve Kazan/Türbin/Jeneratör ömrünün 10 yıla kadar uzatılabilmesi yönündedir.

  Tahmini Bitiş

  Ekim 2017

  Ana Üstlenici

  GAMA Güç Sistemleri ve Mitsubishi Hitachi Güç Sistemleri (MHPS)

 • 840 MW ZAKHO BASİT ÇEVRİM ELEKTRİK SANTRALI PROJESİ 840 MW ZAKHO BASİT ÇEVRİM ELEKTRİK SANTRALI PROJESİ Zakho / KUZEY IRAK Unit Investment N.V.

  Projenin Tanımı

  GAMA Güç Sistemleri ve Ansaldo Konsorsiyumu, Kuzey Irak bölgesinde Türkiye sınırına yaklaşık 16 km mesafede bulunan Zakho 840 MW Basit Çevrim Elektrik Santralı işinin anahtar teslimi yapımı için 17 Ekim 2014 tarihinde Unit Investment N.V. ile sözleşme imzalamıştır.

  Santral 3 x AE94.3A Gaz Türbini konfigürasyondan oluşmakta olup, anahtar teslimi sözleşme kapsamı, güç santralının tüm konsept ve detay tasarımını, ana ve yardımcı ekipmanların satın almasını, inşaat işlerini, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir.

  Aynı zamanda testler, devreye alma işleri ile İşveren personelinin eğitimi de proje kapsamında yürütülecektir. 

  Tahmini Bitiş

  Ocak 2019

  Ana Üstlenici

  GAMA Güç Sistemleri A.Ş. ve Ansaldo Energia S.P.A Konsorsiyumu

 • 1,200 MW HAMITABAT KOMBİNE ÇEVRİM DOĞALGAZ GÜÇ SANTRALI 1,200 MW HAMITABAT KOMBİNE ÇEVRİM DOĞALGAZ GÜÇ SANTRALI Kırklareli / TÜRKİYE HAMITABAT Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.

  Projenin Tanımı

  GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş. tarafından HAMITABAT Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. için Kırklareli-Türkiye’de 1,200 MW elektrik üretim kapasitesinde kombine çevrim güç santralının yapımı anahtar teslimi olarak gerçekleştirilecektir. Santralın tasarım ömrü 25 yıldır. Santral iki güç adasından oluşmakta olup,  herbir güç adası single-shaft konfügürasyonda ve 1 (bir) Siemens Gaz Türbini SGT5-8000H, 1 (bir) Buhar Türbini SST5-5000, 1 (bir) Atık Isı Kazanı içermektedir.

  EPC sözleşme, güç santralının tüm konsept ve detay tasarımını, ana ve yardımcı ekipmanların satın almasını, inşaat işlerini, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir. Aynı zamanda testler, devreye alma işleri ile İşveren personelinin eğitimi de sözleşme kapsamındadır.

  Santral tamamlandığında, dünyada 50 Hz piyasasındaki en büyük H-class tesis olacaktır.

  Tahmini Bitiş

  Eylül 2017

  Ana Üstlenici

  GAMA Güç Sistemleri A.Ş.

 • 390 MW KAZANSKAYA CHPP-3 MODERNİZASYON PROJESİ 390 MW KAZANSKAYA CHPP-3 MODERNİZASYON PROJESİ Kazan / RUSYA FEDERASYONU TGK-16

  Projenin Tanımı

  Kazanskaya CHP#3 mevcut santral yakınında, 310-390 MW kapasiteli ek gaz türbini güç santralı yapımı yatırımcı TAIF Grup tarafından kurulan İşveren TGK-16 adına anahtar teslimi olarak gerçekleştirilecektir. 

  General Elektrik ve GAMA Güç Sistemleri kapalı konsorsiyum olarak, anahtar teslimi sözleşmede regülasyonlar gereğince alınması gereken izinleri, 1 adet GE 9HA 01 gaz türbini, 1 adet GE H28.56 jeneratör, 1 adet çift basınçlı atık ısı kazanı dahil tüm ana ekipmanların yanı sıra diğer yardımcı ekipmanların temini, santralın tüm konsept ve detay tasarımı ile inşaat işleri, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajı, testler, devreye alma işleri ve İşveren personelinin eğitiminden sorumludur.

  Projenin ana hedefi TAIF Gruba ait Kazanorgsintez petrokimya santralına buhar temini ve Tataristan elektrik piyasasına enerji teminidir. 

  Tahmini Bitiş

  Mayıs 2017

  Ana Üstlenici

  General Elektrik (GAMA Güç Sistemleri ve Taahhüt A.Ş. ile kapalı Konsorsiyum)

 • 840 MW İÇ ANADOLU KOMBİNE ÇEVRİM DOĞALGAZ GÜÇ SANTRALI 840 MW İÇ ANADOLU KOMBİNE ÇEVRİM DOĞALGAZ GÜÇ SANTRALI Kırıkkale / Türkiye İç Anadolu Doğalgaz Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.

  Projenin Tanımı

  GAMA Güç Sistemleri Mühendislik ve Taahhüt A.Ş. ve GE Energy Products France SNC konsorsiyumu tarafından İç Anadolu Doğal Gaz Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş için Kırıkkale-Türkiye’de 840 MW elektrik üretim kapasitesinde kombine çevrim güç santralının yapımını anahtar teslimi olarak gerçekleştirilecektir. GE STAG 209 9FB MS konfigürasyonuna sahip olacak santralın tasarım ömrü 30 yıldır. Bu kapsamda konsorsiyum, 2 adet GE 9 FB gaz türbini, 1 adet GE buhar türbini, 2 adet Doosan atık ısı kazanı, hava soğutmalı kondensör ile 380 kV şalt sahası dahil tüm ana ekipmanların yanı sıra diğer yardımcı ekipmanların temini, santralın tüm konsept ve detay tasarımı ile inşaat işleri, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajı, testler, devreye alma işleri ve işveren personelinin eğitiminden sorumludur.

  İç Anadolu Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı yıllık ortalama 6.300 GWh üretimi ile Türkiye’ye önemli bir katkı sağlayacak, tamamlanması ile Türkiye'de tüketilen elektriğin yüzde 2,5’ini, Ankara'da tüketilen elektriğin ise yüzde 50'sinden fazlasını karşılayacaktır.

  Tahmini Bitiş

  Aralık 2016

  Ana Üstlenici

  GAMA Güç Sistemleri ve Taahhüt A.Ş. ve GE Energy Products France SNC Konsorsiyumu

 • BOUFARIK 750 MW BASİT ÇEVRİM ELEKTRİK SANTRALI BOUFARIK 750 MW BASİT ÇEVRİM ELEKTRİK SANTRALI Boufarik / CEZAYİR Sonelgaz

  Projenin Tanımı

  Cezayir Devlet Elektrik ve Gaz İdaresi Sonelgaz için, Boufarik-Cezayir’de 750 MW elektrik üretim kapasitesinde basit çevrim elektrik santralı EPC projesinin yapımı gerçekleştirilecektir. GAMA Güç Sistemleri, 3 adet GE 9FA gaz türbini ile şalt sahası dahil tüm ana ekipmanların yanı sıra diğer yardımcı ekipmanların ve yedek parçaların temini, santralın tüm konsept ve detay tasarımı ile inşaat işleri, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajı, testler, devreye alma işleri ve İşveren personelinin eğitiminden sorumludur.

  Santralın tamamlanması ile yıllık 4,000 GWh enerji üretimi Cezayir’e önemli bir katkı sağlayacak, ülkedeki enerji güvenliğini iyileştirerek bir milyonun üzerinde eve elektrik temin edilecektir.  

   

  Tahmini Bitiş

  Mart 2018

  Ana Üstlenici

  GAMA Güç Sistemleri A.Ş.

 • 2x150 MW KHABAT TERMİK SANTRALI PLANT ÜNITE 1 ve 2 2x150 MW KHABAT TERMİK SANTRALI PLANT ÜNITE 1 ve 2 Erbil / IRAK POSCO Engineering and Construction Co. Ltd. (POSCO E&C)

  Projenin Tanımı

  Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Elektrik Bakanlığı için Erbil’de 2 x 150 MW elektrik üretim kapasitesinde 2 Fuel Oil/Dizel Fuel Oil Kazan ve 2 Buhar Türbini-Jeneratör Seti ile elektrik üreten termik elektrik santrali EPC projenin yapımını POSCO E&C ana yüklenici olarak üstlenmiştir. GAMA Güç Sistemleri POSCO E&C firmasının alt yüklenicisidir.

  Kazan, Buhar Türbini, Kondenser, FGD ve Kazan besi suyu pompaları tasarım ve satınalmaları POSCO kapsamındadır.

  Ana buhar ve kondensat/Kazan besi suyu sistemleri tasarımı POSCO’da olmakla beraber boru ve ekipman satın almaları GAMA kapsamındadır.
  Bu sistemlerin haricinde santralın mekanik ve elektrik BOP sistemlerinin tasarım ve satın alması, tüm bina ve altyapı işlerinin tasarım ve satın alması ve sahadaki yapım-montaj işleri GAMA kapsamındadır.
   
  Santralın tamamlanması ile yıllık 1,600 GWh enerji üretimi Irak’a önemli bir katkı sağlayacak, ülkedeki enerji güvenliğini iyileştirecektir.

  Tahmini Bitiş

  Ünite 1 – Ekim 2017, Ünite 2 – Aralık 2017

  Ana Üstlenici

  POSCO E&C (Alt Yüklenici: GAMA Güç Sistemleri A.Ş.)

 • 510 MW DERVISH ENTEGRE GÜNEŞ, RÜZGAR ve KOMBİNE ÇEVRİM ENERJİ SANTRALI 510 MW DERVISH ENTEGRE GÜNEŞ, RÜZGAR ve KOMBİNE ÇEVRİM ENERJİ SANTRALI Konya / TÜRKİYE KOMET Enerji Sanayii ve Ticaret A.Ş.

  Projenin Tanımı

  Komet Enerji Sanayii ve Ticaret A.Ş. için Konya-Türkiye’de 510 MW elektrik üretim kapasitesinde güneş, rüzgar ve kombine çevrim enerji santralı EPC projesinin yapımı gerçekleştirilmektedir.

  Tesisin anahtar teslim EPC projesi GE Power & Water ve GAMA Güç Sistemleri konsorsiyumu tarafından yürütülmektedir. Santral 1+1+1 tek şaft düzeninde güç adasındaki diğer ilgili tüm ekipmanlarla birlikte bir gaz türbini, bir atık ısı kazanı (HRSG) ve bir buhar türbininden ve diğer santral dışı binalardan oluşmaktadır. Buna ek olarak projeye, atık ısı kazanının cold reheat bölümüne 50 MW’lık güneş enerjisi entegrasyonu ve ilerde tesisi 18 MW’lık rüzgar enerjisi entegrasyonu da dahil edilecektir.
   

  Ana Üstlenici

  GE-GAMA Güç Sistemleri Konsorsiyumu

 • 890 MW EUROSTAR KOMBİNE ÇEVRİM GÜÇ SANTRALI 890 MW EUROSTAR KOMBİNE ÇEVRİM GÜÇ SANTRALI Kırklareli / TÜRKİYE VERBENA Enerji Sanayii ve Ticaret A.Ş.

  Projenin Tanımı

  Verbena Enerji Sanayii ve Ticaret A.Ş. için Kırklareli-Türkiye’de 890 MW elektrik üretim kapasitesinde kombine çevrim enerji santralı EPC projesinin yapımı gerçekleştirilmektedir.

  Tesisin anahtar teslim EPC projesi GE Power & Water ve GAMA Güç Sistemleri konsorsiyumu tarafından yürütülmektedir. Doğal gaz kombine çevrim santralı 2+2+1 çoklu şaft düzeninde, güç adasındaki diğer ilgili tüm ekipmanlarla birlikte iki gaz türbini, iki atık ısı kazanı (HRSG) ve bir buhar türbininden ve diğer santral dışı binalardan oluşmaktadır.
   

  Ana Üstlenici

  GE-GAMA Güç Sistemleri Konsorsiyumu

© GAMA 2017 . © STB . Kullanım Şartları