Sosyal Sorumluluk

GAMA faaliyetlerini yürütürken yasalara, etik değerlere, insan haklarına tam anlamıyla uyumlu davranır ve dünyanın her yerinde faaliyetlerinin çevreye verebileceği zararı en aza indirgemek için çalışır. Sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesi için, ekonomik büyüme ve refah seviyesini yükseltme çabalarının, çevreyi ve toplumun yaşam kalitesini koruyarak gerçekleştirilmesi gerekliliğinin bilincindedir. Bunların yanı sıra, GAMA ortaklarına en yüksek faydayı sağlamayı hedeflerken, aynı zamanda çalışanlarına, diğer paydaşlarına ve dolayısıyla topluma faydalı olmayı da hedef edinmiştir.

GAMA, ürün ve hizmetlerinin kalitesiyle oluşturduğu müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamayı, kalite, çevre, işçi sağlığı ve iş güvenliği hedeflerine ulaşmayı, çalışanlarının sağlığını koruyacak ve iş güvenliğini sağlayacak her türlü önlemi almayı, çevre kirliliğini önlemeyi, kaynakları en verimli şeklide kullanmayı bir şirket politikası olarak benimsemiştir. Şirketlerin faaliyetleri yıllardır bu politikanın bir parçası olan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarında gerçekleştirlmektedir.

GAMA, sosyal sorumluluk bilinciyle, projelerini gerçekleştirdiği yörelerde halkın istihdamı ve mesleki gelişmesine önem vermekte, bir çok gencin sadece iş sahibi değil, aynı zamanda meslek sahibi yapılmasına yardımcı olmakta ve aynı sorumlulukla bu bölgelerde huzurevi, okul, park, ibadet yeri gibi tesislerin yapımını da gerçekleştirmektedir.

Belirli bir program çerçevesinde, üniversiteler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ile özellikle eğitim ve kültürel alanlarda ortak çalışmalar gerçekleştiren GAMA, Sevda-Cenap And Vakfı’nın her yıl düzenlediği Ankara Müzik Festivali’ne verdiği sürekli destek ile festivalin gerçekleşmesine katkıda bulunmaktadır.

GAMA Holding’in, yeni kültür yayını “MARMARAY, Hayalden Gerçeğe” yayınlandı.

55 yıl önce, üç genç mühendis ve müteşebbis bir iş adamının temellerini attığı mühendislik şirketi GAMA’nın, ülkemizin en büyük projelerinden biri olan Marmaray’ın yapımcıları arasında olmasından dolayı gurur duyuyoruz. Bizim için, Türkiye’de endüstriyel tesis yapımında birçok ilki gerçekleştirmemizin yanı sıra, mühendislik alanında dünya çapında bir proje olan Marmaray ile anılmak ayrıca onur vericidir.

Megakent İstanbul’un trafik sorununa önemli ölçüde çözüm getirecek projenin yapımı sürecindeki kazılarda gün yüzüne çıkan arkeolojik eserlerin, dünya tarihiyle ilgili bilgilere paha biçilmez katkılar yapacağına inanıyoruz. Bu düşünceyle, Marmaray Projesi’nin ulaştırma sektörümüze sağlayacağı faydanın yanı sıra, dünya arkeolojik mirasına katkısını anlatan “MARMARAY, HAYALDEN GERÇEĞE” adlı kitabımızı sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”                                                                     "MARMARAY, Hayalden Gerçeğe"
Ergil Ersü
Yönetim Kurulu Başkanı                                                                                                                                                                                                  
 

 

 

 

GAMA’nın, kuruluşunun 50.yılı kutlamaları çerçevesinde kültür hayatımıza kazandırdığı ‘Türkiye’ye Enerji Verenler” kitabının satışı Türk Eğitim Vakfı, “Genç Enerjiler Eğitim Burs Fonu”na bağışlanmaktadır.

 Satışa Sunulan Kitapçılar.

 

 

 

 

 

 

ANKARA ÜNİVERSİTESİ GAMA MESLEK YÜKSEKOKULU 

Ankara Üniversitesi’nin Keçiören Yerleşkesi, Sağlık Yüksek Okulları içinde kurulan “ANKARA ÜNİVERSİTESİ GAMA Meslek Yüksek Okulu” nda, biyomedikal cihaz teknolojileri ve Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi programları kapsamında sektörlerin ihtiyaç duyduğu kalifiye iş gücü eğitimi verilmekte ve konularında uzmanlaşmış teknik elemanlar yetiştirilmektedir.
Okulun başarılı öğrencilerine GAMA Eğitim Vakfı tarafından çeşitli burslar verilmektedir. Burslar karşılıksız olup, geri ödeme veya hizmet yükümlülüğü içermemektedir. Eğitim bursunun yanı sıra yabancı dil desteği verilmekte, özel sektör-üniversite iş birliği ile öğrencilerin branşlarında dünya standartını yakalamaları hedeflenmektedir.

 

VAN, AKDAMAR GAMA LİSESİ

8 Haziran 2012 tarihinde Milli Eğitim Bakanı tarafından açılışı yapılan okulumuzda 2012-2013 eğitim-öğretim yılı 17 Eylül’de başlamıştır.

 Depremden önce, 25 farklı köyden taşımalı sistem ile merkeze taşınmakta olan ve depremin ardından okullarının yıkılmış olmasından ötürü beldedeki ilköğretim okulunda, ilköğretim öğrencileri ile eğitimlerini sürdürmeye çalışan yaklaşık 500 lise öğrencisi kendi okullarına kavuşmuş ve eğitime başlamışlardır. 

Lisenin açılış töreninde, 2012-2013 eğitim yılına yetiştirilmesi sözü verilen, 24 adet tek kişilik ve 8 adet evliler için toplam 32 adet olmak üzere, lojman yapımı tamamlanmış ve 10 Eylül’de Kaymakamlığa teslim edilmiştir.

Lojmanların yanı sıra okulun yanına, özellikle öğrencilerin toplu olarak aktivite yapabilecekleri ve kötü hava koşullarında, bahçeyi kullanamadıklarında faydalanabilecekleri, 50 m2’lik çok amaçlı bir salon da inşa edilmiştir.

 GAMA YEŞİL BİNA SERTİFİKASI (LEED)


GAMA, ABD'deki Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen ve birçok kritere göre yapılan inceleme sonucu, yeşil bina standartlarına uyan yapılara verilen, “Existing Building-Var Olan Binalar Kategorisi”nde , Türkiye’de ilk olarak “ LEED- EB GOLD”, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) altın sertifikasını almaya hak kazanmıştır.
GAMA Holding’in, bir kurumsal vatandaş olarak çevre bilinciyle, küresel ısınma konusundaki duyarlılığını, özellikle karbon salınımının azaltılması, temiz enerji ve enerji tasarrufu konularında daha sistematik hale getirmek amacı ile, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen “Var Olan Binalarda” LEED sertifikasını almak üzere çalışmalara Mart 2011’de başlanmış ve 26 Ekim 2011 tarihinde resmi başvuru yapılarak süreç başlatılmıştır.
Aşağıdaki konularda çeşitli iyileştirme çalışmalarının sonucunda;
1. Sürdürülebilir Alanlar (Sustainable Sites)
2. Su Verimliliği (Water Efficiency)
3. Enerji ve Atmosfer (Energy and Atmosphere)
4. Malzemeler ve Kaynaklar (Materials and Resources)
5. İç Mekan Kalitesi (Indoor Enviromental Quality)
6. Tasarımda Yenilikler (Innovation in Design)
7. Bölgesel Öncelik (Regional Priority)

Yapılan incelemelerin ardından, 05 Kasım 2012 tarihinde, GAMA BİNASI’nın 71 puan alarak bu sertifikayı almaya hak kazandığı LEED tarafından açıklanmıştır.

Binamızda sürdürülen enerji verimliliği çalışmalarında, ek bir maliyet yaratılmadan, enerji tüketimimizde geçen yılın aynı dönemine gore, 14 aylık yoğun bir çalışma sonucunda doğalgaz kullanımı; %27, elektrik kullanımı; %20, ve su kullanımı; %31,5 oranında azaltılmıştır.

 http://yesilbina.gama.com.tr/tr

© GAMA 2017 . © STB . Kullanım Şartları